Hlavní obsah

V řadách Islámského státu bojuje dva až pět tisíc lidí z Ruska

– Moskva

Nejméně dva tisíce, ale možná až pět tisíc lidí z Ruska bojuje v řadách Islámského státu. Uvedl to ve středu pro agenturu Interfax generálplukovník ruské policie Andrej Novikov, který stojí v čele Protiteroristického střediska. Doposud se uváděla mnohem nižší čísla, obvykle osm set, nanejvýš 1500 lidí.

Foto: ČTK/AP

Bojovníci Islámského státu v Sýrii

Článek

„Nyní podle informací bezpečnostních služeb bojují za Islámský stát asi dva tisíce lidí s pasy Ruské federace, podle některých expertů se ale toto číslo blíží pěti tisícům. Některé informace o našich občanech se už potvrdily, další se prověřují. Touto prací se nyní zabývají speciální služby a bezpečnostní orgány zemí Společenství nezávislých států (sdružující země vzniklé ze sovětských republik – pozn. red.),“ prohlásil Novikov.

Uvedl i další čísla: „Ve zvláštní bance dat SNS je ke květnu 2015 potvrzena informace o osobách zapojených do bojových akcí v teroristických organizacích mimo země SNS, zejména v Sýrii a v Iráku. Na seznamu je 567 lidí ze zemí SNS mimo Ruska. Podle dostupných informací jich 61 padlo.“

Aktuální čísla jsou asi dvakrát vyšší než ta stávající. Přitom ještě v úterý ředitel tajné služby FSB Alexander Borotnikov pro RIA Novosti uvedl, že za Islámský stát bojuje 200 lidí z Povolží, které zahrnuje Kirov, Nižnyj Novgorod, Samaru a Perm, kde jsou nejaktivnější příznivci Islámského státu verbující dobrovolníky.

Hrozba pro SNS

Generálplukovník zmínil, jak velké nebezpečí IS představuje: „Bohužel se všechny naše prognózy vyplnily. Při expanzi se Islámský stát dostal velmi blízko k jižním hranicím Společenství (nezávislých států – SNS), střety byly zaznamenány na jižní hranici Turkmenistánu, v Badachšánu.“

Zmínil i možný další vývoj situace: „Naši analytici přepokládají, že přemisťování sil mezinárodního terorismu k vnějším hranicím SNS se současnými snahami rozpoutat ozbrojená povstání v zemích sousedících se SNS může významně komplikovat situaci v zemích Společenství.“

Připustil i vlastní slabiny: „Nemůžeme narušit rostoucí verbování Islámského státu, které zahrnuje i země SNS, a přesun militantů ze Střední Asie do zóny ozbrojeného konfliktu na Blízkém východě.“

Odliv mladých bojovníků džihádu mířících do Sýrie má jen jediný klad, maří trochu plány afghánského a pákistánského Tálibánu, i když se podle Novikova situace v této oblasti také zhoršuje: „Jestliže severní část Afghánistánu byla obývána středoasijskými národy, nyní přicházejí Paštuni a vytěsňují původní obyvatelstvo do zemí Střední Asie. Nezapomeňte, že devadesát procent Paštunů je zapojeno do teroristické organizace Tálibán nebo je pod jejím vlivem.”

Vykořenit IS bude těžké

Novikov ocenil i význam Američany vedené koalice proti Islámskému státu: „Koalice může výrazně redukovat nebezpečí expanze IS, jestliže vyřeší následující úkoly – zničení hlavních základen IS, odepření příjmů džihádistů z pašované irácké a libyjské ropy a ukončení příchodu nových bojovníků z většiny zemí koalice.“

Podle něj ale stávající strategie koalice nestačí. „Jen bombardování IS k vítězství nepovede. Přes společné a nákladné úsilí koalice se do nynějška podařilo osvobodit ne více než jedno procento území obsazeného IS,“ míní Novikov. Skeptický je k úplné likvidaci IS coby vojenskopolitického projektu: „Na základě zkušeností z Afghánistánu, Iráku, Libye a Sýrie je to otázkou. Pryč je mír, který do Iráku přinesli Američané.“

Zmínil i problémy stínového předávání zbraní bojovníkům IS: „To není politika dvojího standardu, to je přímé zavádění chaosu. A málokdo dnes řekne, že je chaos řízený.“

Sledování je nezbytné

Hlavní je podle něj soustředit se na monitorování extremistů. „Nyní je pro všechny důležitý problém sledování bojovníků, kteří se míní účastnit bojových akcí IS a kteří se vracejí. Potřebujeme posílit operativní a propagandistickou práci, aby se zmenšil nábor obyvatel SNS do řad IS,“ uvedl Novikov.

Související téma

Foto: Reuters

Bojovníci Islámského státu

Reklama

Výběr článků

Načítám