Hlavní obsah

Ve Středomoří začíná operace Triton, která zmapuje pohyb uprchlíků

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Ve Středozemním moři v sobotu pod vedením evropské agentury Frontex začala operace Triton, která má monitorovat pohyb nelegálních uprchlíků směřujících z Afriky do Evropy. Evropská unie tak přebírá od Itálie dozor nad osudy desetitisíců běženců, kteří se každoročně snaží po moři doplavat za lepším životem na starém kontinentu. Řada organizací tuto změnu kritizuje a tvrdí, že kvůli nevyhovující definici evropské mise bude umírat ještě více migrantů než dosud.

Foto: Pascal Rossignol, Reuters

Afričtí migranti ve francouzském Calais pod dohledem policie

Článek

Brusel tvrdí, že cílem operace Triton není nahradit dosavadní misi italského námořnictva s názvem Mare Nostrum (Naše moře). Ta se rozeběhla po loňské tragické havárii lodi s uprchlíky u ostrova Lampedusa a jejím úkolem bylo pomáhat migrantům, kteří se během plavby často dostávají do svízelných situací. Italové tak prakticky každodenně pomáhali stovkám či dokonce tisícům lidí, často je dokázali zachránit před jistou smrtí.

Itálie se dlouho snažila dosáhnout toho, aby břímě zodpovědnosti za bezpečnost uprchlíků nenesla sama. Teprve letos v létě unie přislíbila pomoc v podobě operace Triton, jejímž cílem však primárně není záchrana uprchlíků, ale ochrana hranic.

Hrozí nárůst počtu mrtvých

Plavidla Frontexu se tak budou pohybovat jen v oblasti vzdálené do 30 námořních mil od italských břehů, což jim neumožní zasahovat například u pobřeží Libye, kde v poslední době došlo k několika vážným haváriím se stovkami mrtvých.

Se začátkem operace Triton Řím svou vlastní námořní operaci ukončí. Ministr vnitra Angelino Alfano ale ujistil, že námořnictvo a pobřežní stráž dál budou pomáhat uprchlíkům v nouzi. Organizace na ochranu lidských práv nicméně rozhodnutí italské vlády kritizují a varují, že způsobí nárůst počtu mrtvých. Jen během letoška se ve Středozemním moři utopilo na 3000 uprchlíků.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám