Hlavní obsah

Antropologický slovník s 20 000 hesly vědci otevřeli na internetu

– Brno

Čeští vědci i studenti mohou pracovat s novým Antropologickým slovníkem s více než 20 000 hesly, který vytvořil tým autorů vedený Jaroslavem Malinou z Masarykovy univerzity v Brně.

Článek

Výsledky své práce vědci vydali nejen knižně, ale také na internetu. Databáze je zdarma přístupná všem zájemcům na stránkách univerzity. Podle Maliny se tak vědci přihlásili k mezinárodní iniciativě za otevřený přístup k vědeckým poznatkům.

Podpora vzdělanosti prostřednictvím bezplatných informačních zdrojů na internetu je obsahem takzvané Berlínské deklarace z roku 2003, k níž se autorský tým hlásí. Deklaraci doposud podle univerzitního časopisu Muni.cz podepsaly bezmála tři stovky světových univerzit a vědeckých pracovišť.

Od otevřených encyklopedií typu internetové Wikipedie, kam může přispívat kdokoliv, se univerzitní projekty liší garancí odbornosti. Od uživatelů internetové podoby Antropologického slovníku se očekává, že vždy uvedou zdroj, stejně jako kdyby používali knihu.

Moderní antropologie je podle slovníku obor, který na poli mnoha vědních disciplín hledá odpovědi na základní otázky o člověku: odkud jsme, jací jsme a kam jdeme. Antropologové studují biologickou podstatu člověka, rozdíly a podobnosti s jinými živočišnými druhy, proměnlivost lidského myšlení a chování i vývoj civilizace a kultury.

Stovky hesel se věnují proměnám lidské obživy, sídlení, organizace společnosti, technologií, sexuality, rituálů, mytologie a kultury. Oproti antropologickým slovníkům, které vycházejí v anglicky mluvících zemích, se české encyklopedické dílo věnuje také dějinám literatury a umění.

O pestrosti slovníku vypovídají i jeho úvodní a závěrečná hesla. Začíná pojednáním o německém malíři Hansi vod Aachen a Aarne-Thompsonovu sytému klasifikace pohádek. Končí heslem o žvýkacích svalech.

Knižní podobu Antropologického slovníku s ilustracemi Vladimíra Renčína vydalo Akademické nakladatelství CERM. Hesla v knize jsou zkrácená, kompletní znění slovníku lidé najdou na přiloženém CD nebo na internetu.

Reklama

Výběr článků

Načítám