Českého slavíka získali Aneta Langerová, Karel Gott a Divokej Bill

PRAHA

V sobotu byly vyhlášeny ve Státní opeře v Praze výsledky hudební ankety Český slavík. Aneta Langerová obhájila letos opět svůj loňský titul Zpěvačky roku. Zároveň získala titul Absolutní slavík za nejvyšší počet bodů ze všech kategorií. Celkem obdržela 65 000 hlasů. Titul Zpěvák roku obhájil Karel Gott, který již vlastní 32 těchto ocenění. Kapelou roku se stala skupina Divokej Bill.

V kategorii Zpěvačka roku získala bronzovou příčku Helena Vondráčková. Na druhém místě skončila Lucie Bílá.

Druhé místo v kategorii Zpěvák roku obsadil Petr Kolář. Třetí skončil Daniel Bárta.

Druhé místo v kategorii Skupina roku obsadila skupina Kabát. Třetí skončila skupina Chinaski.

Titul Skokan roku v kategorii zpěvačka získala Iva Frülingová a v kategorii zpěvák Matěj Ruppert ze skupiny Monkey Business. Skokanem roku v kategorii skupin se stala kapela Wanastovi Vjecy.

Objevem roku 2006 je třináctiletá Ewa Farná. O vítězi titulu Objev roku letos nerozhodovali lidé při finálovém večeru. Pouze Ewa Farná splnila kritéria platná pro zařazení do finálového kola hlasování, tedy umístit se v první padesátce a objevit se v anketě poprvé. Loni se Objevem roku se stal vítěz druhé řady soutěže Česko hledá SuperStar Vlastimil Horváth.

Vyhlášení výsledků 41. ročníku ankety popularity zpěváků Český slavík moderovali protagonisté dua Těžkej Pokondr Miloš Pokorný a Roman Ondráček, kteří vystřídali loňského moderátora Ondřeje Brzobohatého.

Během večera vystoupili Chinaski, Divokej Bill, Petr Kolář, Aneta Langerová, Support Lesbien, slovenští zpěváci Peter Nagy se Zuzanou Smatanovou nebo polská skupina Blog 27.

Do ankety přišlo 153 000 hlasů

Anketu Český slavík  pořádala agentura Musica Bohemica. Přímý přenos odvysílala televize Nova. Do letošního ročníku ankety nejpopulárnějších zpěváků a kapel Český slavík přišlo přes 153 000 hlasů. "Je to zhruba o 50 000 více hlasů než loni," řekl Jaroslav Těšínský z pořádající agentury Musica Bohemica.

Anketa Český slavík se vyhlašuje od roku 1996 a navazuje na někdejšího Zlatého slavíka, který se vyhlašoval od 60. let. Letošní ročník je jedenáctý od obnovení soutěže, v její celkové historii je dokonce již 41. v pořadí. Rekordní počet hlasovacích lístků do soutěže přišel v roce 1998, kdy pořadatelé obdrželi 295 000 došlých hlasů - objevily se ale spekulace o tom, že anketa je zmanipulovaná, hlasovací lístky mohl kdokoli vyplnit i vícekrát. Pořadatelé proto přistoupili od ročníku 2002 k podstatné změně - hlasování prostřednictvím SMS zpráv z mobilních telefonů.