Hlavní obsah

Microsoft bude varovat uživatele před vládními hackerskými útoky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

San Francisco

Firma Microsoft bude varovat uživatele svých počítačových služeb, včetně e-mailové schránky Outlook.com, pokud bude mít podezření, že se v různých částech světa vládní úřady snaží nabourat do jejich účtů. Uvedla to agentura Reuters. Stejný krok již od října učinily firmy Facebook, Twitter a Yahoo.

Foto: Robert Galbraith, Reuters

Šéf Microsoftu Satya Nadella

Článek

Posun v politice firmy přichází pět dní poté, co se Reuters zeptal firmy, proč se rozhodla neinformovat oběti hackerského útoku odhaleného v roce 2011, který byl zaměřen zvláště na zahraniční představitele Tibetu a ujgurské menšiny. Útok se dotkl diplomatů, pracovníků médií či právníků zaměřených na lidská práva.

Podle dvou bývalých zaměstnanců Microsoftu odborníci ve firmě před několika lety dospěli k závěru, že za útoky stály čínské úřady. Firma však nepředala tyto informace uživatelům své služby Hotmail, která se dnes nazývá Outlook.com. Microsoft ale ve svém prohlášení uvedl, že ani firma, ani vláda USA nemohou určit zdroj útoků a že nepocházely z jedné země.

Microsoft zhruba dva roky posílá výstrahy týkající se možného narušení bezpečnosti, avšak bez určení pravděpodobného podezřelého. Nyní se firma podle prohlášení rozhodla, že bude uživatele informovat, pokud bude mít podezření, že útočník je "podporovaný státem". Podle firmy je totiž pravděpodobné, že tento útok bude mnohem sofistikovanější nebo trvalejší než jiné útoky.

Aktivisté zaměření na svobodu projevu na internetu i bezpečnostní experti již dlouho volají po více přímých varováních. Podle nich to pobízí ke změnám chování uživatelů e-mailu.

Desatero bezpečného internetu
1.Důležité jsou pravidelné aktualizace celého počítače. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy.
2.Některé viry dokážou bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zdali funguje.
3.Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy.
4.Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.
5.Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná.
6.Citlivé osobní informace zadávejte vždy pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.
7.Do e-mailů nepatří důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Elektronickou poštu totiž může zachytit útočník.
8.Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu.
9.V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.
10.Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv odposlouchávat a získat tak přístup ke všem datům v cizím počítači.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám