Hlavní obsah

USA ve zprávě o lidských právech kritizují Česko za přístup k Romům

Česká republika stále diskriminuje romskou menšinu v řadě oblastí, k čemuž v poslední době zvýšenou měrou přispívají političtí představitelé země. Vyplývá to ze zprávy amerického ministerstva zahraničí, která hodnotí jednotlivé země za přístup k lidským právům v roce 2014. Podobně kritická je americká diplomacie v otázce Romů ke Slovensku.

Foto: Denisa Telaříková, Právo

Ilustrační foto

Článek

Ze všech lidskoprávních témat je přístup k romské menšině nejobsáhlejší kapitolou části věnované Česku. „Podle nevládních organizací vzrostl během roku 2014 stupeň nenávistných projevů ze strany politiků, včetně poslanců, senátorů a lokálních politiků z celého politického spektra,” píše ministerstvo.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Přibližně třetina jich podle zprávy v loňském roce žila ghettech, kterých je podle amerického ministerstva zahraničí v Česku na 400.

Diskriminace je podle USA stále viditelná zvláště ve školství. Poměr romských dětí navštěvujících speciální školy je nesouměřitelný s poměrem dětí většinové populace, uvádí americký úřad.

Romové jsou však vystavováni i těžkostem v běžném životě, například kvůli tomu, že jim není umožněn dostatečný přístup k bankovním kontům a jsou snadno zneužíváni ze strany vypočítavých úvěrových společností.

Výtek se dočkalo i Slovensko

Problém je i na straně médií, která podle Američanů i nadále nesrovnatelně více informují o zločinech a násilných činech spáchaných Romy než o stejných skutcích ze strany většinové populace či jiných menšin.

Kritiky se dočkalo i Slovensko, kde si Američané povšimli například protiromských pochodů a shromáždění z léta 2014 organizovaných krajní pravicí. Terčem diskriminace jsou podle zprávy nejen romské děti v systému slovenského školství, ale také například matky v některých porodnicích na východě Slovenska, které jim prý vyhrazují zvláštní oddělení a nedovolují jim s matkami z většinové populace například sdílet toalety.

Reklama

Výběr článků

Načítám