Hlavní obsah

Senát odmítl dát Češkám právo užívat příjmení v mužském tvaru

Praha

Češky nezískají zákonem právo oficiálně používat příjmení v mužském tvaru. Tuto možnost budou mít nadále jen cizinky či Češky, které se provdají za cizince nebo žijí trvale v zahraničí. Změnu měla přinést novela senátorů ODS, Senát ji ve čtvrtek ale nejtěsnější většinou hlasů 26 z 51 přítomných členů horní komory zamítl.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Novela má ženám umožnit, aby samy rozhodly, jestli se má jejich příjmení přechylovat. "V podstatě není potřeba, aby úřady do tohoto procesu vůbec vstupovaly," uvedl senátor ODS Jiří Oberfalzer za tvůrce předlohy.

Jejich snaha narazila už v ústavně-právním výboru, kde převážili strážci tradičních pravidel českého jazyka. "To je jenom libůstka asi jen pár žen," uvedla předsedkyně senátní ústavní komise Eliška Wagnerová (za SZ) s tím, že zákon by přirozený vývoj českého jazyka neměl urychlovat.

Novela si kladla za cíl zrušit dosavadní zákonná omezení při podávání žádosti o zápis příjmení ženy v mužském tvaru, tedy bez koncovky -á či -ová, do matričních knih a dokladů. V mužském tvaru mohlo být na základě žádosti rodičů zapsáno do matriky i příjmení jejich dcery.

Anketa

Měly by Češky mít právo užívat příjmení v mužském tvaru?
Ano
45,8 %
Ne
52,2 %
Nevím
2 %
Celkem hlasovalo 39468 čtenářů.

Reklama

Výběr článků

Načítám