Hlavní obsah
Muž na konzultaci před plastickou operací Foto: Profimedia.cz

Stále více českých mužů vyhledává plastického chirurga

Plastické operace už dávno nejsou pro muže tabu. Ačkoli před zhruba deseti lety operovali v Česku plastičtí chirurgové až na výjimky výhradně ženy, nyní je téměř každý sedmý až pátý pacient muž. A jaké plastické úpravy čeští muži nejvíce vyhledávají? Nejčastěji si nechávají operovat oční víčka, chtějí také liposukci břicha a korekci nosu či odstátých uší. Žádaným pánským zákrokem je i obřízka bez náboženského kontextu, nebo operace zvětšených prsních žláz.

Muž na konzultaci před plastickou operací Foto: Profimedia.cz
Stále více českých mužů vyhledává plastického chirurga

Ale i plastické operace mužů mají svá zdravotní specifika a v české společnosti jsou stále trochu tabu. „Podstatným faktorem mužské zdrženlivosti je v jejich podvědomí stále zakořeněný předsudek, že plastická operace je jen pro ženy. Jsou jím ovlivněni natolik, že přestože trpí nějakou kosmetickou vadou, necítí ochotu řešit svůj problém,“ konstatuje plastický chirurg Perfect Clinic Lukáš Frajer.

Podle vedoucího lékaře této kliniky Romana Kufy se ovšem postoj českých mužů k plastickým operacím zjevně mění. „Ještě před deseti lety nás muži vyhledali jen opravdu velmi vzácně. Nyní tvoří cca deset až patnáct procent všech pacientů,“ odhaduje Kufa.

Pouhý kosmetický problém muži neřeší

Lékaři mají zkušenosti, že muži vnímají svoji kosmetickou vadu exaktněji než ženy. „Obvykle o ní začnou přemýšlet, a řešit ji, až když mají funkční obtíže, které je obtěžují nebo stigmatizují,“ vysvětluje plastický chirurg Frajer. Příkladem může být gynekomastie (zvětšené prsní žlázy u mužů), za kterou se mladí muži často stydí. V důsledku toho se vyhýbají určitým aktivitám v pánských kolektivech, a mají problémy i při navazování partnerských vztahů.

Zákrok plastických chirurgů přitom nebývá komplikovaný, v mnoha případech postačí odsátí tuku pomocí liposukce. Pokud jde o výraznější zvětšení žlázy, lékaři ji odstraní pomocí řezu kolem prsního dvorce. Lékaři v této souvislosti také řeší například Pollandův syndrom, při kterém se většinou nevyvine prsní sval a tento vzniklý stav je pak nutné řešit chirurgicky prsním implantátem.

Další skupinou jsou pacienti už ne s estetickou, ale se zdravotní indikací, například s deformitou hrudníku, kdy vpáčený hrudník upravuje k fyziologickému normálu korekční operace implantátem či korekce hrudní kosti. Vzácně je pak možné implantovat umělé varle u pacientů, kterým se pohlavní žláza vůbec nevyvinula či o něj přišli při úraze či zhoubném onemocnění.

K nejčastější pánské operaci – očních víček - přistupují muži obvykle v momentě, kdy povislá kůže začne ovlivňovat jejich zrak vlivem zúžení zorného pole.

Méně vhodné operace pro muže

Tak jako v některých oblastech života mají muži se svými fyziologickými předpoklady navrch, při určitých zákrocích plastických chirurgů to bývá přesně naopak. Například to platí u liposukce břicha.

„Ukládání tuku je u mužů totiž naprogramováno do oblasti břišní stěny, ne do podkoží jako u žen. A to je důvod, proč liposukce v oblasti břicha a boků jen částečně řeší jejich problémy s postavou,“ vysvětluje lékař Frajer.

Také Face lifting (plastická operace obličeje a krku) je u mužů relativně problematický, a to z několika důvodů. Za prvé je to jiná kvalita a charakter kůže oproti ženám, což staví muže do nevýhody. Dále mužský hormon testosteron modifikuje hojení a často výsledný vzhled jizev není kosmeticky přijatelný.

Problémem může být i řídnutí vlasů a hranice vousů a s tím spojené hledání optimálního místa pro umístění řezů, které by neměly být viditelné. Dnes už ale existuje plnohodnotná náhrada. Plastičtí chirurgové ze zmíněné kliniky v těchto případech pacientům navrhují miniinvazivní zákrok Silhouette, díky němuž se obličej vypne pomocí vstřebatelných nití.

Sporný a rizikový zákrok: úprava mužství

Na jedné straně obrovské tabu, na druhé silná touha některých mužů po zvětšení penisu je nezřídka vede do ordinace plastických chirurgů. Ovšem například tým lékařů Perfect Clinic tyto žadatele odmítá. „Tento zákrok provádí jen některá pracoviště, ale naše klinika ho v nabídce nemá, protože výsledky nejsou vždy přesvědčivé,“ konstatuje vedoucí lékař Kufa.

Jeho kolega Lukáš Frajer podrobně vysvětluje: „Zvětšování této intimní partie je možné, avšak s velkými riziky, která byla studiemi prokázána až u 70 % případů! Penis je totiž zavěšen na stydké kosti vazem, který ho fixuje v oblasti hráze, kde je část penisu skryta. Přetnutím tohoto vazu při operaci dojde k malému předsunutí penisu směrem dopředu a k jeho optickému zvětšení v té části, která vyčnívá v oblasti stydkého pahorku. Takto dojde ke zvětšení cca o 2-3 cm.

Bohužel však tímto ztrácí penis svůj pevný opěrný bod a mohou pak vznikat poruchy erekce a penis se při styku může poranit při tzv. hypermobilitě, která vzniká z přetnutí vazu.“

Podle lékařů naštěstí většina mužů sama od operace ustoupí poté, co se seznámí s jejími riziky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků