Hlavní obsah
Stranění se společnosti a samota ohrožují život stejně jako pravidelné kouření. Foto: Profimedia.cz

Samota škodí zdraví stejně jako vykouření 15 cigaret denně

Přátelství je obrovský dar, podle amerických lékařů ale také nezbytnost k udržení pevného zdraví. Kdo je totiž osamocený, sociálně vyloučený a společnosti se sám straní, ohrožuje své zdraví stejně, jako by vykouřil denně patnáct cigaret. Stejně tak škodí zdraví pravidelné opíjení se a lenost, ale pokud má člověk dobré přátele a často s nimi konverzuje, zdravotní rizika se výrazně snižují.

Stranění se společnosti a samota ohrožují život stejně jako pravidelné kouření. Foto: Profimedia.cz
Samota škodí zdraví stejně jako vykouření 15 cigaret denně

Velmi prospívají jak pevné vztahy v rodině, tak početný kruh velmi dobrých přátel. Pravidelné styky s nimi svědčí zdraví více než cvičení, hubnutí a abstinence či nekouření, tvrdí nová studie z Utahu.

Společenští lidé se totiž díky síti vztahů cítí méně ve stresu, více o sebe pečují a méně v životě riskují. Lidé náležející do širší společenské skupiny mají také o padesát procent lepší míru přežití.

Přátelství posiluje zdraví i psychiku

„Jako lidé považujeme vztahy za samozřejmost. Neustálé interakce s blízkými lidmi mají ale blahodárný vliv nejen na psychiku, ale přímo ovlivňují také naše fyzické zdraví,“ tvrdí doktorka Julianne Holtová Lunstadová z Brigham Young University v Utahu.

Podle její rozsáhlé studie má osamocení a sociální vyloučení na zdraví stejně zhoubný vliv jako patnáct cigaret denně a alkoholismus.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků