Hlavní obsah
Zhruba 70 procent žen při menopauze trpí potížemi, jako jsou návaly horka, pocení či deprese. Foto: Profimedia.cz

S menopauzou mohou být spojeny i nemoci srdce

Cévní systém ženy je před menopauzou chráněn estrogenem. Vlivem hormonálních změn, kdy dochází k úbytku tohoto hormonu, může docházet k urychlení aterosklerózy, ischemické choroby srdeční a k vysokému tlaku.

Zhruba 70 procent žen při menopauze trpí potížemi, jako jsou návaly horka, pocení či deprese. Foto: Profimedia.cz
S menopauzou mohou být spojeny i nemoci srdce

Zhruba 70 procent žen při menopauze trpí potížemi, jako jsou návaly horka, pocení či deprese. Známá je rovněž souvislost menopauzy s řídnutím kostí. „Zároveň se u některých žen rozvíjejí choroby chronické a degenerativní, jako je ischemická choroba srdeční," vysvětluje  předseda České menopauzální a andopauzální společnosti Tomáš Fait.

Protože se výskyt nemocí srdce většinou nespojuje s přechodem, nemají podle Faita odborníci přesnou statistiku o výskytu těchto nemocí u žen v přechodu. „Udává se, že ženy v incidenci (výskytu) ischemické choroby srdeční zhruba do 65 až 70 let doženou muže a v 70 letech už umírají častěji než muži na ischemickou chorobu srdeční, a dokonce i častěji než na rakovinu," řekl Fait.

Prevencí je podle Faita udržování správné tělesné váhy, pravidelný pohyb a obecně zdravý životní styl. Možná je i hormonální léčba, u které je ale podle Faita nutné zvážit zdravotní stav každé pacientky. „Včasně nasazené hormony mohou chránit i srdce, ale zcela jistě chrání kostní hmotu před odbouráváním. Když je dáte cíleně, v nejnižší dávce, tak se zdá, že přínosy převažují nad riziky," konstatoval.

Dlouhodobá hormonální léčba (více než pět let) bývá spojena s vyšším výskytem karcinomu prsu. Podle Faita ale při kratším užívání zvýšení tohoto rizika nebylo prokázáno.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků