Hlavní obsah
Rakovina prostaty hrozí každému jedenáctému muži nad 60 let. Foto: Profimedia.cz

Rakovina prostaty je neustále na vzestupu

Rakovina prostaty patří mezi nejčastější onkologická onemocnění mužů a představuje třetí nejčastější příčinu jejich úmrtí. Bohužel počet nemocných neustále každým rokem přibývá. Muži rizika onemocnění ale stále podceňují. Nechodí na preventivní prohlídky, a když už dorazí k odborníkovi, pak už bývá často pozdě.

Rakovina prostaty hrozí každému jedenáctému muži nad 60 let. Foto: Profimedia.cz
Rakovina prostaty je neustále na vzestupu

Karcinom prostaty může vzniknout u každého muže, který má aktivní produkci pohlavních hormonů, resp. testosteronu. Svou úlohu zde také sehrává dědičnost. Pokud rakovinou prostaty trpí otec nebo bratr, riziko vzniku onemocnění se zdvojnásobuje.

Předcházet tomuto onemocnění dost dobře nelze. Podle odborníků by se muži museli nechat ještě před pubertou kastrovat, což je nesmysl. Jedinou možností je tak jako u ostatních onemocnění zdravý životní styl, tedy zvýšený příjem ovoce, zeleniny, ryb, omezení červeného masa a živočišného tuku apod.

Onemocnění se v naprosté většině případů zjistí náhodně, na základě záchytu zvýšené hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi. "V počátečních stadiích nemoci se karcinom prostaty často nepozná. V tom je toto onemocnění velmi zákeřné,“ upozorňuje urolog prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc.

„Mezi první zjevné problémy, kterých si muž s rakovinou prostaty všimne, mohou patřit problémy s močením – přerušovaný proud moči, častější denní a především noční močení, tyto potíže však mohou provázet i nezhoubná zvětšení prostaty,“ dodává specialista.

Způsob léčby záleží na fázi, v níž se nádor nachází

Pokud je nádor ohraničený pouze na prostatu, lze jej léčit lokálně například chirurgickým zákrokem. V takovém případě se odoperuje celá prostata a pacient má naději na celkové vyléčení.

V případě metastází do dalších orgánů je nutné léčit celý organismus – zde se využívá například hormonální léčba. Známkou velmi pokročilých nádorů pak bývá nejčastěji bolest z kostního metastatického procesu, hlavně zad, kyčlí a končetin. Metastáza v kostech může někdy utlačovat míchu a působit potíže s pohybem. „Často tak k lékaři přijde pacient s bolestmi zad a odchází s diagnostikovanou rakovinou prostaty,“ varuje urolog.

Pomoci mohou i ženy

Většina žen se zajímá o zdravotní stav svého partnera a lékaři na ně, co se týká prevence, velmi spoléhají. Často jen díky ženám je u mužů onemocnění odhaleno včas a šance na naprosté vyléčení je velká. Ženy tak svým naléháním mužům zachraňují životy.

Návštěvu u urologa by neměli oddalovat muži, kteří mají potíže s močením, a po dosažení věku 50 let, i když žádné příznaky nemají, ale chtějí se aktivně starat o své zdraví.

Co je to prostata

:: Prostata (předstojná žláza) je přídatná mužská pohlavní žláza, která dodává 15 – 30 % objemu tekutiny ejakulátu zajišťující životaschopnost spermií. Je tedy velmi důležitá pro plodnost muže.

:: Obepíná počáteční část mužské močové trubice v místě, kde opouští močový měchýř.

:: Dá se bez ní žít.

Vyšetření prostaty přitom není bolestivé. „Základem je vyšetření prostaty přes konečník a odběr krve ke stanovení hladiny PSA, případně vyšetření ultrazvukem,“ upozorňuje profesor Babjuk.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků