Hlavní obsah
Mauglího ranč v Bohumíně se chlubí novými přírůstky. Foto: Lucie Balcarová

Radní vyhlásili Bystřici za nekuřácké město

Do boje proti kuřákům vytáhla Bystřice nad Pernštejnem. Od úterý platí ve všech veřejnosti přístupných prostorách v majetku města zákaz kouření. Jeho nedodržení hodlá město tolerovat pouze do konce ledna.

Mauglího ranč v Bohumíně se chlubí novými přírůstky. Foto: Lucie Balcarová
Radní vyhlásili Bystřici za nekuřácké město

Pro zákaz kouření na půdě městského majetku se ze sedmičlenné bystřické rady přihlásilo pět radních. Jejich verdikt znamená zákaz pro všechny městské organizace a prostory v budovách ve vlastnictví města, včetně bytových domů. Tam platí zákaz ve společných prostorách. Omezení se dotkne i pěti restauračních zařízení a tří kulturních domů.

Podle starosty Josefa Novotného (SNK) se zákaz kouření opírá především o zákon o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi. "V restauracích by měli podle zákona zajistit snídaně, obědy a večeře v nekuřáckém prostředí. V Bystřici ale taková restaurace neexistuje. Nekouří se třeba v době oběda, ale potom už ano," prohlašuje Novotný

Hostinští mají obavy

Největší výhrady k postupu města mají provozovatelé restaurací. "Pokud je zákaz jen v naší restauraci, tak hosté odejdou jinam. Pro nás je to zničující, protože ten odliv zákazníků určitě bude. Může to dojít až tak daleko, že budeme muset v této restauraci skončit," vidí černě další budoucnost svého podniku Marek Rosenberg z restaurace Club.

Nájemníci městských bytů mají na zákaz rozdílné názory. "Myslím si, že je to dobrý krok. Nekuřáci jsou ve společnosti kuřáků omezováni. Já jako nekuřák s tím opatřením souhlasím," řekl Zdeněk Maleňák.

Podobný názor má i Antonín Havelka: "Já jsem nekuřák, tak to v domech na chodbách vítám. Ať si každý kouří doma. Nesouhlasím s tím ale v té hospodě v kulturním domě. Já tam chodím, je tam pěkné posezení a kuřáci tam díky dobrému odvětrání vůbec nevadí."

Vedle kladných ohlasů se objevují i záporné. "Já to beru jako omezení. Mám smlouvu o nájmu a ten platím i za používání společných prostor. Navíc není u nás v domě vidět nikoho stát na chodbě a kouřit," protestuje Zdeněk Kratochvíl.

Pokuty až deset tisíc

Dodržování zákazu kouření má město ošetřeno se svými pronajimateli smluvně. Dodatek smluv o kouření zahrnuje i sankce pro případ nedodržení nového znění smluv. "Zapracovali jsme tam pokutu deset tisíc korun. Tu uložíme pronajimateli, pokud dojde prokazatelně třikrát k porušení zákazu kouření. Při častějším opakování půjde o hrubé porušení smlouvy a to řeší výpověď," přiblížil sankce starosta Josef Novotný.

V bytových domech by si měli přestupky proti zákazu kouření ohlídat nájemníci sami. Případy oznámení porušení zákazu bude řešit přestupková komise.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků