Hlavní obsah
Po porodu nastane pro maminku celá řada změn. Někdy není snadné se s nimi vyrovnat. Foto: Profimedia.cz

Po porodu se u maminek mohou vyskytnout nečekané psychické potíže

Po porodu se každá maminka a její organismus musí vypořádat s řadou fyziologických a mnohdy psychických změn. Mezi ty běžné patří změny trávicího, vylučovacího a močového systému. Také pohlavní orgány projdou během porodu určitou přeměnou. Mezi hormonální zvraty mohou spadat takzvané poporodní blues, poporodní deprese nebo laktační psychóza.

Po porodu nastane pro maminku celá řada změn. Někdy není snadné se s nimi vyrovnat. Foto: Profimedia.cz
Po porodu se u maminek mohou vyskytnout nečekané psychické potíže

Téměř u tří čtvrtin maminek se může za dva až tři dny po porodu objevit poporodní blues, jež se projevuje stavy úzkosti, plačtivosti, lability a podrážděnosti. Někdy tyto stavy mohou být doprovázeny prožíváním negativních emocí k miminku a mateřství vůbec. Avšak poporodní blues většinou bez následků odezní samo.  

Poporodní deprese jsou psychiatrickou poruchou

Poporodní deprese jsou oproti "blues" psychiatrickou poruchou a neliší se od depresí negravidních pacientů. Průvodními jevy jsou nespavost, někdy negativní vztah k dítěti nebo rodině, ztráta hmotnosti. Deprese se vyskytují už u každé desáté maminky, mohou se objevit již v průběhu těhotenství. Léčit je určitě musí odborník.

Odborníci si myslí, že laktační psychóza je určitý druh schizofrenie. Objevuje se u pouhého 0,1 procenta rodiček a velmi často jsou mezi pacientkami ženy s nějakou již léčenou psychózou nebo projeveným onemocněním v rodině. Onemocnění nejčastěji propuká mezi druhým a třetím poporodním dnem, může se ovšem vyskytnout i za měsíc či šest týdnů po porodu.

Laktační psychóza se projevuje i halucinacemi

Karlovarský psychiatr MUDr. Vladimír Beran upřesnil: "Určitě se pacientky nemohou léčit ambulantně, to by jejich ošetřující lékař velmi riskoval. Laktační psychóza patří na oddělení psychiatrie. S dítětem bych maminku s psychózou nenechával po dobu léčby pohromadě, neboť ona je nebezpečná nejen sobě, ale i svému okolí, dítě nevyjímaje. Pacientky si mohou ublížit ostrými předměty, nebo se mohou pokusit také o skok z okna."

Laktační psychóza se projevuje úzkostmi, halucinacemi a maniodepresivními ataky. Novopečené matky však mají poměrně lepší šance na upravení stavu než v případě psychóz vzniklých mimo těhotenství. "Nejprve se zastavuje laktace a hormonálně se podpoří psychiatrická léčba nemocné pacientky," dodal Beran.

Pomoc při problémech po porodu a během kojení poskytuje například Laktační liga, jejíž asistentky pomáhají telefonicky, přes internet a poskytují odborné poradenství navštívením maminek doma.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků