Hlavní obsah

Novinka, která pomáhá cukrovkářům zhubnout

Lékaři mají skvělou zprávu - nové léky ze skupiny gliflozinů nesnižují při cukrovce jenom hladinu krevního cukru, snižují také váhu. Nadbytečná kila totiž zhoršují stav choroby.

Novinka, která pomáhá cukrovkářům zhubnout

Už samotná obezita zvyšuje až šestkrát riziko, že u zdravého člověka vypukne diabetes. Ale funguje to i naopak. U řady cukrovkářů, kteří pod dohledem lékařů radikálně zhubli pomocí cvičení, se nemoc zlepšila do té míry, že mohli přejít z inzulínu na antidiabetika, což pro ně představuje mnohem lepší kvalitu života.

„Zmíněné glifloziny vstupují do procesu, který se odehrává v ledvinách,“ vysvětluje přední odborník, profesor Štěpán Svačina. „Organismus tam vychytává cukr ze vznikající moči a transportuje ho zpět do krve, aby o něj nepřišel. Nové léky tento mechanismus zablokují a pacient pak cukr vymočí. Tím připraví tělo o část energie a to je hlavní důvod hubnutí. Počet kil, která lidé díky nim shodí, bývá hodně individuální. Ve studiích to byly v průměru čtyři kilogramy.“

Zátěž pro srdce, ledviny i klouby

Cukrovka II. typu je nemoc, při které se sníží citlivost tkání vlastního těla k inzulínu. Krevní cukry se pak nepřirozeně hromadí v krvi a poškozují organismus. Diabetologové vysvětlují svým pacientům, že musí držet na uzdě jak tuto zvýšenou glykémii, tak příval kalorií. A přemíru tuků považují za stejně nebezpečnou jako přemíru cukrů. Přibývající kila totiž nezvyšují jen hladinu krevního cukru, ale obvykle také cholesterol a krevní tlak.

Pacient, který si nehlídá hladinu cukru, si snadno zkrátí život o deset a více roků.

Když se nemocný dokáže zbavit pěti až 10 procent své hmotnosti, sníží tím vedle glykémie, cholesterolu a hypertenze také zátěž srdce stejně jako kloubů. S hmotností u něj zároveň klesá riziko druhotných komplikací diabetu. Tedy infarktu, problémů se zrakem, s ledvinami, se ztrátou citlivosti i s diabetickou nohou.

Klíč je v pocitu sytosti

Podobný efekt jako glifloziny mají rovněž léky ze skupiny inkretinů. I ty lékaři nedávno zaváděli do praxe. Zlepšují sekreci inzulínu a brzdí tvorbu glukózy v těle. Snižují tak příliš vysoké hladiny glykémie, které poškozují cévy a způsobují další potíže. Zároveň u diabetika zmenšují chuť k jídlu a zpomalují vyprazdňování žaludku, takže mu pocit sytosti vydrží déle. To všechno jsou důvody, proč má šanci zhubnout.

V klinické studii shodili cukrovkáři, kteří užívali některé léky z této skupiny, v průměru 3–5 kilo za tři až šest měsíců. Řada nemocných ale zhubla o 10 a někteří i o 15 kg.

Počáteční příznaky

Krevní cukr zdravého člověka se pohybuje po ránu nalačno v rozmezí 3,8 až 5,6 milimolů na litr (mmol/l). Hodnoty 5,6 a 6,9 považují diabetologové za latentní stadium choroby, kdy už je potřeba sáhnout k léčbě antidiabetiky, což může oddálit vypuknutí nemoci. Hodnoty od 7 mmol/l výš signalizují cukrovku.

Ta se dlouho nemusí nijak výrazně projevovat. To je na ní záludné. „Počátečními příznaky bývají žízeň, nadměrné pití, častější a vydatné močení, včetně toho nočního,“ říká profesor Svačina. „Někdy také rozmazané vidění, případně hubnutí, i když postižený člověk jí normálně nebo dokonce hodně.”

Užitečné informace o cukrovce a její léčbě najdete na internetové adrese www.denik-diabetika.cz. Nebo v knize Jak si kontrolovat a zvládat diabetes, kterou napsal kolektiv lékařů vedených profesorkou Alexandrou Jirkovskou.
Může se Vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků