Hlavní obsah

Nohy sužují i mykózy

Mykózy již dávno nejsou problémem jen menších skupin, jako jsou starší lidé nebo rizikoví pacienti. Mykózy a plísně dnes obecně patří k nemocem, které je nutno brát velmi vážně. O to důležitější je postarat se, aby podobná onemocnění nenašla žádnou živnou půdu.

Nohy sužují i mykózy

Nejlepší ochranou před nákazou nebo vznikem mykózy je udržování imunitního systému a přirozené obranyschopnosti pokožky. Každý den přicházejí naše nohy do kontaktu s velkým počtem zárodků a plísní, aniž by onemocněly. Pouze tehdy, je-li "brána otevřená", je připraven prostor pro mykózy. Sem patří i obava z návštěvy plaveckých bazénů a saun. Pokud je o nohy dobře postaráno a jsou správně ošetřeny, je tento strach bezdůvodný.

Nohy v sevření bot

Podíváme-li se na svět z pohledu nohou, jsou vyhlídky ve skutečném slova smyslu omezené. Již brzy po narození bývá noha uzavírána do temné botky a vyrůstá v částečně nevhodném prostředí. Zejména u mladých lidí se zřetelně ukazuje vliv málo prodyšné, pevné a nepoddajné obuvi z umělohmotných materiálů, která nohu výrazně omezuje.

Negativní důsledky mají zejména následující skutečnosti: nedostatečná prodyšnost obuvi, úzká obuv, která tiskne prsty dohromady, nedostatečná péče a hygiena, vlhké prostředí v botě, vyvolané pocením nohou, příliš málo pohybu a "oblékání" nohou ještě vlhkých po koupání nebo plavání.

Nejlepší ochranou proti mykózám je starostlivá péče o zdravou pokožku, nehty a prsty. Sem patří pravidelné používání doporučených preparátů, pravidelné ošetřování nohou a vhodná zdravá obuv. V případě rizikových skupin sem patří i cílená péče, využívající protiplísňové nebo preventivní přípravky.

Plísňová onemocnění nehtu

Mykózy, jak jsou označována infekční onemocnění, která jsou způsobena kožními houbami, se v posledních letech velmi rozšířily. Především jsou ohrožovány nehty na rukou a na nohou, nejhojněji pak nehty na palci a na malíčku u nohy a na palci u ruky. Naše moderní hygienické návyky a pobyt na vlhkých a teplých místech, kde mnoho lidí tráví svůj volný čas, podporují rozšíření tohoto onemocnění.

Houby vznikají všude v našem okolí, ale tam, kde je vlhko a teplo současně jako ve sprchách, bazénech, saunách, převlékacích prostorách apod., se mohou razantně rozmnožit a tam je také největší nebezpečí infikování kožními plísněmi (dermatofytóza), houbovitými plísněmi a kvasinkami. Zde se také nachází hlavní zdroj pro nakažení plísňovým onemocněním nehtu, které je vyvoláváno mikroskopicky malými původci, jež člověk nemůže vidět pouhým okem.

Zdravý a pěstěný nehet je proti vniknutí infekce přirozeně odolný. Ale již malá poranění nehtů nebo nehtové kůžičky, lámavé nehty nebo také natržení, které si člověk lehce může přivodit při péči o nehty, mohou být "vstupními dveřmi" pro plísňové onemocnění nehtu.

Nejčastějším vstupním místem infekce je přední okraj nehtu; odtud se mohou houby přemístit na nehet a pod nehet až k nehtovému lůžku a způsobit tak poškození, které často potřebuje zdlouhavou terapii.

Materiál převzat z publikace: Manikúra a pedikúra, Patricia Herrera a kolektiv, 2. vydání. Vydalo nakladatelství Maxdorf

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků