Hlavní obsah
K největším chybám patří nedostatečné čištění zubů a tzv. čištění na efekt. Foto: Profimedia.cz

Nezáleží na tom, jak dlouho si čistíte zuby, ale jak kvalitně

Čištění zubů je pro každého takovou samozřejmostí, že se ani nezamýšlí nad tím, zda si zuby čistí správně. Odborníci se shodují, že nezáleží na tom, zda si zuby ošetřujete tři nebo deset minut, protože jedno správné vyčištění denně je účinnější než několik nesprávných.

K největším chybám patří nedostatečné čištění zubů a tzv. čištění na efekt. Foto: Profimedia.cz
Nezáleží na tom, jak dlouho si čistíte zuby, ale jak kvalitně

„Čištění zubů je velmi individuální a neexistuje jedno univerzální doporučení, které by platilo pro každého,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Mazuchová, stomatoložka ze společnosti Naturprodukt, a dodává: „Důležitá je jak technika, tak čas, který čištění jednotlivým partiím zubů věnujeme.“

K největším chybám podle odborníků patří nedostatečné čištění zubů a tzv. čištění na efekt. Hodně lidí má skvěle vyčištěný úsměv, zadním zubům však již nevěnují pozornost.

Péče o zuby i dásně

V některých případech škodí i přílišné čištění, například příliš tvrdý zubní kartáček může přispět k opotřebení zubní skloviny. Nemělo by se rovněž zapomínat na dásně.

Jak potvrdila MUDr. Mazuchová, masáží dásním velmi prospějeme: "Všechny nečistoty se usazují u krčku. Proto bychom měli kartáček položit půl napůl dáseň - zuby, lehce jej tam složit, ne však kolmo. Krouživými pohyby, při nichž můžeme trochu zatlačit, nečistoty stíráme a rozrušujeme povlak."

Doba čištění je individuální. Někomu stačí dvě minuty, někdo potřebuje podstatně více času. Zkontrolovat kvalitu vyčištění si můžete tím, že po zubech přejedete jazykem. Měly by být hladké, pokud jsou ještě hrubé, zůstal na nich plak.

Ideální je si je vždy vyčistit po každém jídle. Mezizubním prostorům stačí věnovat potřebnou péči jednou denně, nejlépe večer. Právě večer (po posledním jídle) by mělo být čištění nejdůkladnější.

Jakou roli hraje zubní pasta a kartáček

Zubní pasta je velmi důležitým doplňkem čištění. Obsahuje řadu účinných látek, které preventivně působí proti zubnímu kazu a paradentóze. Antiseptické a adstringentní látky zamezující krvácení dásní a desinfikují. Některé zubní pasty zuby bělí nebo působí hojivě a snižují citlivost krčků.

Kartáček by měl mít malou hlavičku, hustě osazenou měkkými vlákny. Měl by mít rovný zástřih. Měnit by se měl přibližně po jednom až dvou měsících, poznáte to podle jeho opotřebení. Pokud už ztratil svůj tvar a je rozježený, mohl by vám i poranit dáseň. Někteří lékaři doporučují vyměnit kartáček také po prodělaném nachlazení nebo viróze.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků