Hlavní obsah

Neurologové už vědí, proč některé situace vyvolávají nutkání ke kouření

Existují kuřáci závislí fyzicky a kuřáci závislí tzv. psychicky. První ze skupiny kouří stále a během celého dne, protože potřebují neustálý přísun drogy – nikotinu. Ti druzí ale kouří většinou jen nárazově a jen za určitých situací a v určitém prostředí. A vědci už věcí proč. Může za to opět nikotin, který posiluje „paměť“.

Neurologové už vědí, proč některé situace vyvolávají nutkání ke kouření

Funguje jako droga, která dodává mozku blažený pocit či vjem, že bylo vykonáno něco dobrého. Takže když si například „psychicky“ závislý kuřák zapálí u kafíčka na terase, mozek si to rychleji zapamatuje jako pro tělo výhodnou činnost. A když si dotyčný příště dá kafíčko na terase, mozek si situaci okamžitě vybaví a volá po nikotinu. Tomuto nutkání pak mnozí neodolají a zapálí si opět.

Podobných situací bývá mnoho, někteří lidé během dne vůbec nekouří, ale „musejí“ si zapálit po obědě, u kávy, u piva v hospůdce či na letní party.

„Naše mozky normálně vytvářejí asociace mezi věcmi, které podporují naše bytí a vodítky v našem okolí, tak si tvoříme opakovaný sled chování, který vede k úspěšnému životu. A mozek nám pak posílá signál odměny, když se zachováme tak, že to vede k pocitu libosti a pohody,“ vysvětluje objevy profesor neurologie John A. Dani z University of Texas.

Nikotin pak podle něj zcela přebírá kontrolu nad mozkem a učí ho, že kouření za určitých situací je pro něj dobré. Mozek si to zapamatuje a žádá cigaretu kdykoli se stejná situace objeví. Při pokusech v laboratoři se to navíc prokázalo experimentálně. Nikotin při testech na zvířatech posiloval tvorbu nových paměťových stop až o dvě stě procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků