Hlavní obsah
Nepravidelný cyklus může být příznakem srdečních obtíží. Foto: Profimedia.cz

Nepravidelná menstruace signalizuje srdeční potíže

Ženám, které trpí nepravidelným menstruačním cyklem, hrozí, že se u nich projeví některá ze srdečních nemocí častěji než u ostatních. Vyplývá to z poslední studie nizozemských vědců.

Nepravidelný cyklus může být příznakem srdečních obtíží. Foto: Profimedia.cz
Nepravidelná menstruace signalizuje srdeční potíže

Během výzkumu, který celé desetiletí sledoval zdravotní stav 23 000 žen, vyšly najevo pozoruhodné výsledky. Ty z žen, u nichž docházelo dlouhodobě k nepravidelné menstruaci, nesly o 28 procent vyšší riziko, že se u nich po delší době vyvine srdeční choroba.

Dosud bylo známo, že ženám trpícím tzv. polycystickým ovariálním syndromem (PCOS) hrozí oproti jejich vrstevnicím zvýšené nebezpečí kardiovaskulárních nemocí a cukrovky 2. typu.

Při PCOS produkují vaječníky zvýšené množství mužského hormonu a dochází k nepravidelnému menstruačnímu cyklu nebo menstruace zcela chybí.

Nebezpečí cukrovky

Nové výzkumy odborníků z univerzity v Utrechtu vedených Dr. Gerrie-Cor M. Gastovou ale poukazují na to, že se srdečním poruchami může souviset i méně extrémní porucha cyklu. Důvod, proč tomu tak je, zatím zůstává záhadou.

"Ačkoliv se předpokládá, že ženský pohlavní hormon estrogen má na srdce a cévy ochranný vliv, nepotvrdilo se, že by změny jeho hladiny v krvi přímo souvisely s nepravidelností menstruace, srdečními nemocemi nebo dalšími faktory, jako jsou nadváha, vysoký krevní tlak či zvýšená hladina cholesterolu," tvrdí Gast.

Přesto se podle něho ukázalo, že příliš dlouhý - více než čtyřicetidenní - cyklus, stejně tak jako nepravidelná menstruace, zvyšují nebezpečí cukrovky 2. typu, která patří k hlavním rizikovým faktorům pro kardiovaskulární nemoci.

Podle expertů je nutné pokračovat ve výzkumu, aby bylo možné odhalit všechny příčiny nově objevených souvislostí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků