Hlavní obsah

Nejlepší prevencí rakoviny kůže je včasné odhalení

Již poosmé si mohou lidé nechat zdarma vyšetřit svá pigmentová znaménka u příležitosti Evropského dni melanomu, který letos připadá na pondělí 5. května. Své ordinace otevře 170 dermatologů, jejichž seznam naleznete na www.melanoma.cz.

Nejlepší prevencí rakoviny kůže je včasné odhalení

Onemocnění rakovinou kůže je velmi nebezpečné a pro včasné odhalení je důležitá prevence. Bohužel je stále málo lidí, jenž sami sledují svou kůži a změny na ní, natož aby preventivně navštěvovali své dermatology.

"Je velmi důležité, aby si lidé prováděli samovyšetření kůže, zvláště pak muži nad 50 let či lidé s rodinnou anamnézou, u nichž v rodině již někdo touto rakovinou onemocněl a potom také lidé po transplantaci orgánů, " říká přednostka dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka profesorka Jana Hercogová.

Počet melanomů každým rokem neustále stoupá - za posledních 30 let vzrostl více než čtyřikrát. Pokud se melanom odhalí včas, lze ho zcela vyléčit. Proto je tak důležité přijít včas.

Pro svůj klid navštivte některou z bezplatných preventivních akcí

Jednou z možností je právě návštěva dermatologa během Evropského dne melanomu. Během sedmi ročníků takto bylo vyšetřeno 27 tisíc lidí a bylo zjištěno 79 maligních nádorů - melanomů.

Pro ty, kteří mají z návštěvy dermatologa v ordinaci obavy, připravili novinku lékaři z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady: budou vyšetřovat zájemce 28. a 29. dubna ve stanu v dolní části Václavského náměstí.

Na onemocnění rakovinou kůže má vliv opalování. Podle odborníků v dnešní době v podstatě neexistuje bezpečné opalování. Největší riziko je u těch lidí, kteří se někdy spálí, proto je tak důležitá ochrana před spálením. Melanom se často vyvýjí z běžného mateřského znaménka. Lidé s více než 50 znaménky by tudíž měli být velmi opatrní a sledovat se o to víc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků