Hlavní obsah
Časté pití zeleného čaje vedlo u dívky k vážnému selhání jater. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Místo prožitku ze zeleného čaje skončila ve vážném stavu v nemocnici

Šálek čaje je pro milovníky toho nápoje mnohdy potěchou, která jim uleví od náročného dne či starostí. Ne vždy ale může být popíjení poklidné, či dokonce bezpečné. Šestnáctiletá studentka po vychutnání několika šálků zeleného čaje skončila ve vážném stavu v nemocnici s podezřením na hepatitidu.

Časté pití zeleného čaje vedlo u dívky k vážnému selhání jater. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Místo prožitku ze zeleného čaje skončila ve vážném stavu v nemocnici

Nejmenovaná teenagerka byla s podezřením na hepatitidu hospitalizována ve vážném stavu s rozvinutým zánětem jater. Jak se podle testů zjistilo, hlavní příčinou potíží, které ji vážně ohrozily na životě, byl nejspíš speciální zelený čaj, který si dívka objednávala přes internet a který si dopřávala třikrát denně.

Když se u dívky začaly objevovat nepříjemné pocity, jako závratě, nevolnost a bolest kloubů, neváhala a navštívila praktického lékaře. Ten si zpočátku myslel, že jde o infekci močových cest a poslal ji domů s antibiotiky. Po jejich užívání se ale dívce přitížilo, a tak odjela na pohotovost, uvedl server Express.

Když se tam dostala, už u ní byly i patrné projevy žloutenky (symptomy, který může a nemusí hepatitidu doprovázet). Její kůže a bělmo byly zažloutlé a dívčin stav byl kritický. Lékaři jí včas nasadili potřebné léky a tekutiny, její stav se během několika dní začal zlepšovat.

Za všechno mohl čaj 

Případ onemocnění mladé dívky byl prezentován v lékařském časopise BMJ Case Reports - kde rovněž lékaři potvrdili domněnku, že za vše mohl právě zelený čaj, který dívka popíjela. Po jeho vyřazení z pitného režimu totiž byly u dívky viditelné známky zlepšení stavu.

K přípravě zeleného čaje se používají listy a pupeny čajovníku čínského, který pochází z jihovýchodní Asie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků