Hlavní obsah
Celá řada vědeckých studií potvrdila pozitivní vliv akupunktury na otěhotnění. Foto: Profimedia.cz

K úspěchu umělého oplodnění může pomoci i alternativní medicína

Čím déle se pár snaží o dítě, tím hůře si zachovává nadhled a pozitivní myšlení. Jenže právě psychika a celkový přístup hrají při početí dítěte důležitou roli. Lékaři specializující se na reprodukční medicínu proto vzkazují: nebojte se kombinovat moderní medicínu s tou alternativní. Četné studie tomu nahrávají.

Celá řada vědeckých studií potvrdila pozitivní vliv akupunktury na otěhotnění. Foto: Profimedia.cz
K úspěchu umělého oplodnění může pomoci i alternativní medicína

Akupunktura, bylinná terapie, psychoterapie nebo hormonální jóga; všechny tyto metody mohou neplodným párům zvýšit šanci, že budou mít vlastního potomka.

„Coby lékaři se sice soustředíme především na nejmodernější postupy a technologie, které současná reprodukční medicína nabízí, ale zároveň nezavrhujeme ani alternativní metody,” vysvětluje MUDr. Tomáš Frgala z institutu reprodukční medicíny Unica, která se nedávno spojila s nejprestižnější kanadskou univerzitou McGill.

„Naopak, v posledních deseti dvanácti letech se objevují data, která ukazují, že ženy, jež při metodě IVF zároveň docházely třeba na akupunkturu, měly vyšší procento úspěšnosti. Proto pacientkám, které o to projeví zájem, doporučujeme i doplňkovou alternativní léčbu, spolupracujeme s různými odborníky,“ dodává odborník.

Účinky akupunktury potvrzují i výzkumy

Akupunktura vycházející z tradiční čínské medicíny využívá akupunkturních bodů, které se nacházejí na drahách energie. Cílem je tyto dráhy odblokovat, aby mohla tělem správně proudit energie.

V roce 2002 provedl doktor Wolfgang Paulus se svým týmem v Německu výzkum, během kterého rozdělil ženy plánující podstoupit umělé oplodnění IVF nebo ICSI (tedy metodu, během které je do vajíčka implementována vybraná spermie, zatímco při klasickém IVF musejí spermie proniknout k vajíčku ve speciálním roztoku samy) do dvou skupin. První před zákrokem i po něm podstoupila akupunkturu, druhá nikoliv.

Výsledná úspěšnost byla 42,5 % u první skupiny a 26,3 % u druhé skupiny. Od té doby proběhla řada dalších studií, které pozitivní vliv akupunktury potvrdily. Podle lékařů tato metoda dokáže zvýšit hladinu endorfinů v krvi a ty zase ovlivňují sekreci steroidních hormonů a regulují menstruační cyklus i ovulaci. Akupunktura rovněž prokrvuje dělohu a zvyšuje vnímavost děložní sliznice.

„Endometrium neboli děložní sliznice umožňuje v počáteční fázi těhotenství přichycení zárodku a zprostředkovává jeho výživu. Čím vyšší je endometriální receptivita, tím vyšší je šance na otěhotnění,“ souhlasí MUDr. Tomáš Frgala.

Nebezpečné hladiny stresových hormonů

Tlak rodiny a okolí a stupňující se touha po dítěti často vedou ke stresu, úzkostem nebo i depresi. Jenže právě dlouhodobý stres způsobuje v těle hormonální nerovnováhu, která má nepříznivý vliv na vývoj a zrání folikul.

Podle holandských lékařů šance na úspěch při IVF úzce souvisí s hladinou stresových hormonů adrenalinu a kortizolu. Ženy s nižšími hladinami těchto hormonů mají podle nich při léčbě neplodnosti vyšší šance na úspěch. Proto kliniky reprodukční medicíny nabízejí pacientkám i psychologickou pomoc, která je dokáže stresu i úzkosti zbavit.

Další možnosti, které pomáhají

Mezi ženami je stále velmi populární cvičení Ludmily Mojžíšové, které uvolňuje a posiluje ochablé pánevní svaly, jež mohou stát za problémy s početím. Méně kyslíku a živin snadno způsobí různé gynekologické potíže: nepravidelnou a bolestivou menstruaci, její ztrátu apod. Žena pak může mít problémy s početím nebo donošením dítěte. Není výjimkou, že potratí opakovaně.

Ale to není jediná potíž. Může trpět také různými sexuálními poruchami, nekontrolovanými úniky moči a dalšími potížemi. Pravidelné a dlouhodobé cvičení podle metody Ludmily Mojžíšové tyto potíže dokáže zmírnit a v řadě případů úplně odstranit.

Populární je také hormonální či vitální jóga, která ženám rovněž pomáhá vyrovnat hladinu hormonů v těle. „Hormonální jóga využívá prvky z různých směrů jógy, které cíleně působí právě na stimulaci žláz s vnitřní sekrecí a díky tomu je i reaktivována tvorba tělu vlastních hormonů. Pokud ženy cvičí 16 dní v měsíci 30 minut hormonální jógu, pak u nich za čtyři měsíce může vzrůst hladina hormonů o 254 procent," upozorňuje lektorka hormonální jógy Martina Mangová z Lunarnijoga.cz. Aby ale toto cvičení fungovalo, musí se cvičit pravidelně a dlouhodobě.

Další alternativu skýtá bylinná terapie, opět vycházející z tradiční čínské medicíny. Ženy, které ji podstoupily tři měsíce před plánovanou IVF léčbou, měly podle týmu čínských lékařů kvalitnější oocyty a embrya a vyšší míru úspěšnosti.

„Komplementární medicínské metody mohou fungovat velmi dobře, je však třeba si uvědomit, že nejsou samospasitelné a že je v prvé řadě musí provádět zkušený odborník. Pokud se dostanete do rukou laika, mohou způsobit více škody než užitku,“ uzavírá MUDr. Frgala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků