Hlavní obsah

Genetické vlohy k alergiím má až 3,5 miliónu Čechů

Podle odborníků se za poslední desetiletí počet alergiků a astmatiků v Česku zdvojnásobil. Za vše prý může zhoršující se životní prostředí. Asi nejvíce se zvyšuje počet dětských alergií - alergií u nás trpí každé třetí dítě.

Genetické vlohy k alergiím má až 3,5 miliónu Čechů

Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce organizmu na látky, se kterými se většina z nás setkává ve svém prostředí. Pro alergický organizmus jsou tyto látky nebezpečné, mnohdy i smrtelně, záleží na množství alergenu.

U dítěte, jehož jeden rodič trpí alergií, je riziko vzniku alergického onemocnění 30%. Jsou-li alergiky oba rodiče, zvyšuje se riziko na 60 %. Může se ale stát, že dědičný základ "přeskočí" jednu generaci. Podle odborníků vrozené vlohy může probudit u svého potomka matka už ve 22. týdnu těhotenství, kdy vznikají u budoucího dítěte alergické protilátky.

"Genetické vlohy k alergiím má v současné době až 3,5 miliónu obyvatel ČR," říká primářka Irena Krčmová z Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice Hradec Králové. Nejvíce lidí trpí astmatem /asi 600 000 lidí/ a až čtvrtina obyvatel má alergickou rýmu.

V současné době odborníci shledávají největší problém v tom, že lidé alergie bagatelizují či žijí v domění, že jsou nachlazený a alergii správně neléčí. Přičemž nejvhodnější léčbou jsou antihistaminika. Podle imunologa Jana Sýkory by si každý měl uvědomit, že špatně léčená alergie může přerůst v astma, čímž se stav nemocného mnohem více zkomplikuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků