Hlavní obsah
Bolestmi hlavy trpí 67 procent Čechů. Foto: Profimedia.cz

Čechy nejčastěji bolí hlava, pak záda a zuby

Čechy nejčastěji bolí hlava (67 procent), dále záda (40 procent), zuby (33 procent), klouby (22 procent) a ženy mají i menstruační bolesti (21 procent). Vyplývá to z výzkumu agentury Median.

Bolestmi hlavy trpí 67 procent Čechů. Foto: Profimedia.cz
Čechy nejčastěji bolí hlava, pak záda a zuby

„Pokud někoho dlouhodobě hlava nebolela a najednou má kruté bolesti hlavy a není si vědom žádné chyby, potom ano, nechť si vezme svůj volně prodejný lék proti bolesti, ale rozhodně musí brzy navštívit lékaře, aby se příčina ozřejmila a pacient se co nejrychleji léčil,“ osvětlil doktor Marek Hakl z Centra pro léčbu bolesti Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

S bolestí by měl člověk nejdříve zamířit k praktickému lékaři. Ten pak rozhodne, zda ho pošle ke specialistovi na léčbu bolesti nebo na některé jiné specializované pracoviště. Bolest v Česku léčí stovka  ambulancí a pět specializovaných center. Akutní bolest vždy upozorňuje na nějaký zdravotní problém.

Růžová tabletka pomáhá už svou barvou

„Chronická bolest je ale sama nemocí a musí se léčit,“ uvedl lékař. Výzkumná společnost se ptala lékařů a lékárníků, jaké volně prodejné analgetikum na bolest považují za univerzální. Padesát procent lékařů a šedesát procent lékárníků na prvním místě jmenovalo ibalgin, jehož účinnou látkou je ibuprofen.

Jeho výhodou je to, že se rychle vstřebává v zažívacím traktu a nástup analgetického účinku přichází do třiceti minut. Působí pak čtyři až šest hodin. Ibalgin má nezaměnitelnou růžovou barvu, aby byl dobře a jasně rozpoznatelný mezi jinými léky. Tím, že je růžový, jak soudí doktor Hakl, už i jeho barva pomáhá k léčení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků