Hlavní obsah

Britské puby se brání zákazu kouření

George Orwell sice ve svých esejích kdysi napsal, že správná britská hospoda je pořádně vyuzená tabákovým dýmem, do budoucna však bude naplňování tohoto ideálu stále těžší. Přesto se zdá, že Británie slepě nekopíruje "irskou cestu" a nezakáže kouření v tradičních pubech úplně.

Britské puby se brání zákazu kouření

Ve čtvrtek totiž pět největších britských provozovatelů hospodských zařízení přišlo s kompromisním návrhem, podle něhož do konce roku 2009 zmizí cigaretový kouř z 80 procent plochy provozoven.

Tomuto cíli budou předcházet "dílčí strategické kroky" - například ještě do konce tohoto roku zakážou hospodští kouření na baru a navíc se plná polovina prostor v hospodách a restauracích změní na nekuřácké.  

Liberálnější ministr

Podle deníku Financial Times se opatření prozatím týká 22 tisíc z celkového počtu asi 55 tisíc britských hospod. List míní, že provozovatelé se s předstihem snaží zabránit kopírování Irské republiky, kde na konci března vstoupil v platnost definitivní zákaz kouření v deseti tisících tamních hospodách a také na všech pracovištích.

Britskému odporu vůči úplnému zákazu ovšem nahrává osobnost ministra zdravotnictví Johna Reida, který je provozovateli hospod v otázkách kouření vnímán jako "liberál". Začátkem roku vyvolal ministr bouři, když prohlásil, že kouření je "jednou z mála radostí, které zbývají nižším společenským vrstvám".

Hlasujte v anketě pod článkem:
Jste přesvědčeni o správnosti zákazu kouření v restauracích?

Boj proti tomuto zlozvyku označil za "obsesi snobského středního stavu" a dodal, že mu nevadí, když "svobodná matka v obecní bytovce zapaluje jednu od druhé".

Odpůrci cigaretového kouře nyní pravděpodobně přenesou svůj zájem na pracoviště, kde bude zřejmě vydání zákazu daleko snazší. Kabinet Tonyho Blaira dal opakovaně najevo, že je tomuto kroku nakloněn, definitivní pravomoci však chce dát do rukou radnicím a obecním úřadům.

Anketa
Jste přesvědčeni o správnosti zákazu kouření v restauracích?
Ano
46.6 %
Ne
53.4 %
Celkem hlasovalo 429 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků