Hlavní obsah

Znečištěný vzduch poškozuje spermie

Muži z oblastí se znečištěným vzduchem mají více vážně poškozených spermií. Zplodiny obsažené v atmosféře se totiž po vdechnutí dostávají do krevního řečiště a dále do varlat, kde vážně ohrožují vznik spermií. Poškozují totiž jejich genetickou informaci. To by mohlo vysvětlovat fakt, proč je více neplodných mužů ve velkých průmyslových aglomeracích a méně naopak v odlehlých venkovských.

Znečištěný vzduch poškozuje spermie

Studii se skupinou myší provedli odborníci z Johns Hopkins University v Baltimore. Hlodavce chovali v kanadském průmyslovém městě Hamilton Harbour. Samci, kteří vdechovali pouliční vzduch, měli o 60 procent více mutací spermatické DNA ve srovnání s těmi, kteří byli chováni v klecích s čistým filtrovaným vzduchem.

„Je důležité, abychom tyto objevy posunuli o krok dále: zjistili, jestli to má nějaké následky také u člověka,“ napsal Jonathan Samet z Bloomberg School of Public Health v odborném časopise Nature.

V minulých letech vědci prokázali souvislosti mezi znečištěním vzduchu a obtížemi dýchacího a oběhového systému člověka, vývojovými vadami a plicní rakovinou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků