Hlavní obsah
Když si v novinách přečteme titulek Antikoncepce může zabíjet, máme pocit, že každá její uživatelka riskuje denně svůj život. Foto: Profimedia.cz

Radim Uzel: U hormonální antikoncepce převažují výhody nad riziky

Profesoři z lékařské fakulty vštěpují svým studentům zásadu – pacientům musíte především pomáhat a pokud možno neškodit. Ale co když naprostá většina léků přináší užitek i škodu dohromady? Jak to od sebe oddělit? Zdravým rozumem.

Když si v novinách přečteme titulek Antikoncepce může zabíjet, máme pocit, že každá její uživatelka riskuje denně svůj život. Foto: Profimedia.cz
Radim Uzel: U hormonální antikoncepce převažují výhody nad riziky

Každý výrobce léčiv musí uvádět na příbalových letácích všechny vedlejší účinky. Včetně těch, které se vyskytnou u jednoho z deseti tisíců uživatelů. Tak se dozvíte, že po aspirinu vám může prasknout žaludeční vřed, po penicilinu můžete zemřít na anafylaktický šok a běžně užívaný preparát na takzvané ředění krve vám způsobí smrtelné krvácení.

Pro všechny léky platí jednoduchá zásada: u každého pečlivě posoudit všechny výhody i nevýhody. Když výhody mnohonásobně převažují možná rizika, měl by lékař preparát předepsat a s pacientem střízlivě probrat vedlejší účinky, ale zbytečně ho jimi nestrašit.
To se týká i hormonální antikoncepce. Užívá ji sto miliónů žen. Když si v novinách přečteme palcový titulek Antikoncepce může zabíjet, máme pocit, že těch sto miliónů klientek riskuje každý den a s každou pilulkou svůj život.

Sledujte kontraindikace

Jenže zdravotní poučení není černá kronika. Uživatelům je nutné trpělivě vysvětlovat možné kontraindikace. Hormonální antikoncepce není vhodná pro ženy s vrozenou dispozicí k vyšší krevní srážlivosti. Ani pro ty, které musí sedět mnoho hodin v letadle, nebo pro pacientky dlouhodobě upoutané na lůžko.

Gynekologové ji také nepředepisují kuřačkám starším 35 let. A ženám s určitými jaterními nemocemi nebo po srdečním infarktu, případně po mozkové mrtvici. Pro všechny ostatní je neškodná.

Sdělení české lékařky, která v souvislosti s antikoncepcí oznámila, že hormon estrogen byl v roce 2002 zařazen mezi prokázané karcinogeny, považuji za neseriózní informaci. Dostanou snad rakovinu všechny ženy užívající v přechodu hormonální substituci? Samozřejmě že ne.

Antikoncepční pilulky nepatrně zvyšují riziko rakoviny prsu u žen, které je berou. Ale zároveň u nich výrazně sníží nebezpečí vzniku rakoviny dělohy a vaječníku.

Žádný průzkum neprokázal následnou neplodnost

Zpráva, že jejich užívání může způsobit následnou neplodnost, pak zavání naprostou dezinformací. Žádný seriózní výzkum něco takového neprokázal. Nikde na světě. Také zvýšená nervová labilita a sklony k depresím se nevyskytují v důsledku hormonálního působení. Jsou spíše následkem výčitek svědomí, které dívkám a mladým ženám vštěpují nezodpovědní vychovatelé. Ti se je snaží přesvědčit, že dělají něco nesprávného a spolknutím tablety páchají vlastně hřích.

Občas se vyskytnou negativní psychické účinky. Třeba pokles chuti na sex. V takovém případě může žena vyzkoušet jiné pilulky nebo druh antikoncepce.

Zdravotní výhody hormonální antikoncepce mnohonásobně převažují možná rizika. I bigotně věřící katolík a zároveň gynekolog by měl proto své pacientky střízlivě poučit, a ne je zbytečně děsit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků