Hlavní obsah
Každý rok společného soužití určitě stojí za oslavu. Foto: Profimedia.cz

Proč je pro vztah důležité slavit výročí

Slavíte s partnerem pravidelně výročí svatby či den seznámení? Pak děláte dobře. Podle odborníků totiž všechny tyto příležitosti upevňují vztah. Partneři si tak připomenou časy největší zamilovanosti, ale i další společné zážitky, které společně prožili.

Každý rok společného soužití určitě stojí za oslavu. Foto: Profimedia.cz
Proč je pro vztah důležité slavit výročí

Pokud výročí neoslavujete, pak to zkuste změnit. Každý rok společného soužití určitě stojí za oslavu. I když se nejednalo o rok jednoduchý. Společné překonávání překážek, objevování kompromisů a tolerantnosti patří k základním kamenům pevného a harmonického vztahu.

O výročí svatby by si manželé měli najít chvilku jen pro sebe, říci si navzájem, že se mají rádi a darovat si nějakou drobnost či zážitek, které by jim připomínaly tato jubilea a emoce s nimi spjaté.

Oslavu výročí vždy plánujte společně. Je sice hezké, když si jeden vzpomene a sám od sebe druhého něčím krásným mile překvapí, ale co když zapomene? I když to neudělá záměrně, jeho opomenutí může vzbudit negativní emoce a místo příjemně stráveného okamžiku se vše může zvrhnout ve velkou hádku. Proto nic potajmu neočekávejte a raději si o všem dopředu promluvte. Nejde přece o to, si vzájemně dokazovat, kdo je lepší, že si vzpomněl.

Zlatá svatba aneb Výročí společných 50 let

Zlatá svatba je první okamžik, kdy je možné provést opakování manželského slibu. Manželé sezvou rodinu a přátele a veřejně před nimi obnoví manželský slib. Manželé si mohou opět vyměnit i snubní prstýnky.

Jak slavili naši předci

Společný život oslavovali i naši předci. Proto i pro jednotlivá léta společného soužití existuje lidové pojmenování. Názvy se dávaly obvykle podle toho, čím se manželé obdarovávali.

Výročí svatby
Roky
Název
1
Bavlněná
2
Papírová
3
Kožená
4
Květinová (Ovocná)
5
Dřevěná
6
Železná (Zinková)
7
Vlněná (Měděná)
8
Bronzová (Plechová)
9
Hliněná
10
Cínová (Růžová)
11
Ocelová
12
Hedvábná
13
Krajková
14
Slonovinová
15
Křišťálová
 20Porcelánová
 25Stříbrná
 30Perlová
 35Korálová
 40Rubínová
 45Safírová
 50Zlatá
 55Smaragdová
 60Diamantová
 65Kamenná
 70Platinová (Briliantová)
 75Korunovační (Nebeská)
 80Multiplatinová
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků