Hlavní obsah
Dovolená je pro každý vztah svým způsobem ukazatelem jeho kvality. Foto: Profimedia.cz

Partnerské konflikty, které mohou změnit dovolenou v noční můru

Většina lidí se těší na dovolenou s tím, že si odpočine od práce a získá novou energii. Ne vždy tomu tak ale skutečně je. Existují páry, co si neodpočinou, vrací se unavení, pohádaní, ale i se zdravotními problémy.

Dovolená je pro každý vztah svým způsobem ukazatelem jeho kvality. Foto: Profimedia.cz
Partnerské konflikty, které mohou změnit dovolenou v noční můru

Jeden z nejčastějších důvodů celé řady problémů je, že na sebe partneři nejsou zvyklí. Před dovolenou spolu netráví tolik času, a když mají být spolu 24 hodin denně, a to často ve stísněných podmínkách - přeci jen jeden pokoj je méně než byt, ve kterém je stále, kam utéct - jsou nervózní a snadno vybuchují. Nedostatek prostoru může v lidech snadno probudit agresivitu a sklon ke konfliktům. Podle výzkumů psychologů jde o přirozenou reakci.

Vše může zhoršit i to, pokud partneři mají mezi sebou nevyřešené spory. Šance na nejrůznější hádky a stres se tak znásobují. Napětí a nervozitu dokážou umocnit i děti, které se začnou s rodiči nudit a vyžadují více zájmu.

Když se člověk nedokáže odpoutat od práce

Jedinci nemusí být workoholiky, jen se jednoduše neumí odpoutat od problémů v práci. Zvlášť, když před odjezdem nestihli vše, co potřebovali, a nebo si nejsou jistí svou pozicí ve firmě.

Tento stres pak obvykle přesouvají na své nejbližší. Zbytečně se pak hádají s partnerkou, jsou nepříjemní na děti a polykají nejrůznější léky či se od rána do večera opíjejí. Prožít s nimi pohodovou dovolenou je docela složité, ne-li nemožné.

Další nepříjemnosti vznikají s lidmi, kteří si připadají nepostradatelní a i na dovolené neustále vše organizují. Podle psychologů je nejlepší tyto lidi zaměstnat, ať už zorganizováním denního či večerního programu či výletu apod. Je nutné je pak velmi chválit, tak aby neměli čas komandovat ostatní.

Někdy je lepší dovolenou trávit odděleně

Pokud jsou partneři natolik rozdílní, mají odlišné povahy i koníčky, pak je lepší, když jedou na dovolenou každý zvlášť. Jedině tak předejdou neustálým dohadům a šarvátkám a po dovolené se oba vrátí spokojení a plní zážitků.

„Výhoda oddělené dovolené spočívá v tom, že při ní nedochází k bolestivým kompromisům, kdy se partneři musí navzájem koukat na své otrávené obličeje při činnostech, které chce jen jeden z nich. Navíc po návratu z takto strávené dovolené je i o čem si vyprávět u společné romantické večeře při svíčkách a sklence lahodného vína,“ říká Hanka Průšová ze serveru mujvztah.cz.

Nejlepším řešením je kompromis

Samozřejmě nelze kategoricky říct, že by manželé měli trávit dovolené výhradně odděleně. Spíš by se měli naučit nalézt určitý konsenzus – například část dovolené trávit s partnerem a část bez něj.

Někteří psychologové přímo doporučují dvě třetiny volna trávit společně s partnerem a jednu třetinu odděleně, a to výhradně podle vlastních představ. Pokud by totiž partneři trávili svůj volný čas jenom odděleně, nebyla by to příliš dobrá známka o funkčnosti vztahu.

„Dovolená je pro každý vztah svým způsobem ukazatelem jeho kvality. Pokud je partnerský vztah funkční, oba partneři se snaží spolu trávit co nejvíce času, a také se na společné prožitky těší. Pokud jedeme na jedinou dovolenou v roce odděleně, jaký vztah vlastně s partnerem máme?“ ptá se koučka Lenka Černá.

„Zvládnout společnou dovolenou lze považovat i za ukazatel, zda jsou mladí vůbec schopni vychovávat dítě a jsou odolní vůči stresu. Pokud se na dovolené s partnerem dohadují, neumí se shodnout v základních věcech, nebude takový vztah fungovat ani v normálu, natož ve stresové situaci,“ říká Černá a dodává: „Oddělená dovolená by tedy neměla být řešením, pokud je vztah plně nefunkční. V ten moment je lepší zkusit řešit nepohodu ve vztahu jiným způsobem.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků