Hlavní obsah

Některým mužům se líbí ozdobné tukové polštáře

Nedávno jsem dostal dopis od čtenářky, která se obávala, jestli její partner netrpí fetišismem. Zbožňuje totiž podkožní tukové záhyby na ženském těle. "On prostě miluje moje faldíky", psala mi tato žena středního věku.

Některým mužům se líbí ozdobné tukové polštáře

Zatímco její vrstevnice bojují se střídavým úspěchem proti každému dekagramu tělesné váhy, její přítel ji povzbuzuje ke konzumaci tukotvorných pokrmů. A týrání těla v posilovně? To podle něj vůbec nepřipadá vůbec v úvahu.

Jak je vidět, mohou se nadbytečné ženské kilogramy stát opravdu jakýmsi sexuálním fetišem. Pokud jsou totiž nějaké vlastnosti milovaného člověka uctívány nad jejich užitnou hodnotu, jedná se nesporně o určitou zvláštnost.

Ne každá taková odchylka je však automaticky odsouzeníhodná. Různé zvláštní libůstky mohou mít naopak charakter určitého pikantního ozvláštnění. Pomáhají překonávat konfekční šeď okolního světa. Náš život by bez nich byl jednotvárný a uniformní. Má to ale jednu podmínku. Splňování nároků sexuálního protějšku nesmí přinášet nikomu tělesnou nebo duševní újmu a nesmi nikoho ohrožovat na zdraví.

Věstonická Venuše by dnes nikoho nevzrušila

V případech obezity a někdy vychrtlosti k tomu bohužel často dochází. Obézní lidi často trápí vysoký cholesterol a krevní tlak, cukrovka a další zdravotní potíže. A ti vychrtlí? Vzpomeňte jen na diktát módy, který z mnohých dívek činí oběti mentální anorexie. Dotyčné pak vypadají jako čerstvě propuštěné z koncentračního tábora. Tento stav doslova ohrožuje jejich život a někdy opravdu končí smrtí.

Pravda, ideál ženské krásy se mění s dobou stejně jako se mění móda. Věstonická Venuše by už dnes vzrušila málokoho. A pro Rubensovské modely překypující plností vnad se možná hodily šněrovačky nebo dlouhé krinolíny. Rubensovská krasavice oblečená podle současné módy by nesporně sloužila za odstrašující příklad. Štěstí, že v 19. století neexistovaly tabulky na ideální míry a váhu.

Měření přes prsa je nepřesné

Dnešní krasavice, které soutěží o titul Miss, podléhají nebytnému rituálu měření přes prsa, boky a zadek. Tyto rozměry se pak udávají současně s výškou a váhou. Měření přes prsa je však nejméně přesné. Nikde totiž není stanoveno, v jaké výšce se měří. Ideální by bylo měření přes prsní bradavky. Ty však u mnoha žen nebývají ve stejné výšce. A u mírně pokleslých prsů nemusí být zdaleka nejvíce vystupující.

Organizátoři soutěže proto nabádají porotce, aby potlačili své individuální preference a přizpůsobili se mezinárodnímu diktátu módy. Bez toho by jimi zvolená krasavice neměla šance obstát v mezinárodní konkurenci na dalších soutěžích.

O Italkách se traduje, že po svatbě automaticky ztloustnou

Internacionální kriteria jsou však značně odlišná od průměru. Odborníci stanovili pomocí počítačové techniky portrét průměrné Evropanky. Měří 1,63 cm a váží 67,3 kg. Své ideální váhy dosahuje mezi 20 a 25 rokem. Později přibere průměrně 10,6 kg.

Některé zakořeněné představy o příslušnicích jednotlivých národů se ukázaly jako nesmyslné. O Italkách se traduje, že po svatbě automaticky ztloustnou. Statistiky ale ukazují, že se jedná o trvale nejštíhlejší Evropanky. Naproti tomu Angličanky, jejichž kostnatá vyzáblost je dlouhodobým námětem karikaturistů, jsou ve skutečnosti nejvíce obézní. České ženy se jim prý přibližují. V průměru oplývají také značným počtem nadbytečných kilogramů. Češi jsou ale k ženské obezitě poměrně shovívaví.

Vraťme se však k citovanému dopisu. Je zjevné, že estetické požadavky jsou individuální a značně různorodé. A nejlepší je rozumný kompromis. To znamená, aby ženy nepropadaly falešným představám o krásné štíhlosti, která hraničí s vychrtlostí. A zároveň věděly, že nějaký ten tukový faldík se může některým mužům líbit. Zpátečku by měly zařadit ve chvíli, kdy obezita začne vadit jejich zdraví.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků