Hlavní obsah

Mladá krásná žena po boku staršího, lehce obtloustlého pána. Takový obrázek se vyskytuje stále častěji. Jak v médiích, tak v reálném životě. Na co žena muže nalákala je jasné na první pohled, čím muž upoutal dívku, je jasné také. Přece svým úspěchem a tučným kontem. Proč ale muži o takovou lásku stojí?

Láska do výše konta aneb Když miluje zlatokopka

S novodobými zlatokopkami jako by se roztrhl pytel. Najdete je po boku slavných mužů, vedle movitých pánů a vyskytují se i na pracovištích, kde si dělají zálusk na své vedoucí a šéfy. Všechny jsou krásné, některé inteligentní a vzdělané, jiné spíš naivní a vypočítavé a najdou se mezi nimi i cílevědomé potvory, které si jdou tvrdě za svým. Jedno však mají všechny společné, chtějí se dobře vdát a být celoživotně zajištěné.

„Část takových dívek pochází z rodin, kde se předpokládá vysoce postavený partner. Dívka je tak odmalička vedena k tomu, aby si vybírala nápadníky jen ve vysokých vrstvách.

Další část žen pak jen pochopí, že jejich zevnějšek je jakousi vstupenkou do života princezen, a využije svou příležitost, některé takovou příležitost začnou i cíleně vyhledávat,“ vysvětluje odborník na lidské vztahy ze serveru mujvztah.cz Aleš Kalina.

Vedle těchto pohnutek je ve hře další faktor, který zlatokopkám nahrává. A to je doba a životní styl. „Naše společnost přeje těmto párům. Všechny večírky, společenské akce a další významné sešlosti, jako jsou vernisáže, divadelní a filmové premiéry, vždy korunuje návštěva takového páru. Okolí ho obdivuje a snaží se dvojici napodobit,“ dodává odborník.

Dohoda na plný úvazek

Soužití takových párů je vlastně jakousi domluvou mezi oběma stranami, ať již psanou, či nepsanou. Muž ženě nabídne dobré finanční zázemí, ona pak jemu svůj reprezentativní vzhled. Muž se má čím chlubit před veřejností a má pocit, že je pro ženy stále atraktivní, a dívka se má dobře. Ve světě dokonce existují i seznamky, které kontaktují zájemce právě za tímto účelem, obě strany pak vědí, do čeho jdou, a oficiálně se svými úlohami souhlasí.

„To, co si obě strany nabízejí navzájem, ať již vědomě, či podvědomě, vlastně odpovídá sexuální preferenci a lidské přirozenosti. Pro ženu je vhodný takový partner, který dokáže bez problémů zajistit ji i její potenciální potomky.

Mladá krásná žena je pak pro muže ztělesněním plodnosti a zdraví, což je z pohledu jeho touhy a potřeby se reprodukovat to nejvýhodnější,“ říká Aleš Kalina. Vedle toho jistě existují i dvojice, které sice odpovídají předloze krásky a boháče, ale přesto má jejich vztah základ v lásce a ne jen ve chvilkovém rozmaru nebo vypočítavosti.

„I u párů s velkým věkovým rozdílem a různě silným sociálním zázemím může vzniknout pevný citový vztah, který začal nejprve na základě náhlého okouzlení a později se vyvinul ve skutečný partnerský vztah mající základ v respektu, úctě, uznání toho druhého a přátelství. Takový svazek pak má šanci na dlouhodobé trvání a plnohodnotně funguje,“ dodává kouč v oblasti lidských vztahů.

Foto: Profimedia.cz

Život plný peněz, povinností a nudy

Na začátku vztahu s boháčem si zlatokopka připadá jako princezna. Muž ji zahrnuje drahými dárky, utrácí vysoké sumy za společné večeře a dovolené a umožní jí přístup k otevřenému kontu. S postupem času ale dívka přijde na to, život po boku boháče nejsou jen radovánky, ale také povinnosti a v jistém směru i nuda.

„Když muž uvede dívku do jemu rovné společnosti, začne od ní vyžadovat určitý druh chování. Večírky tak přestanou být zábavou, ale stanou se povinností.

Dívka se musí chovat příjemně i tehdy, když nemá vůbec náladu, není jí dobře nebo se právě pohádala se svým partnerem. Její oblečení musí odpovídat přesně tomu, co se nosí, a to za každou cenu, tedy i tehdy, když je nepohodlné a boty třeba kvůli svému tvaru neskutečně tlačí. Kromě toho také musí dbát na to, aby nikdy neměla na sobě ve společnosti nic vícekrát, protože to by znamenalo společenské ztrapnění jejího muže.

Za samozřejmost muž také považuje, že dívka převezme za své jeho přátele a zájmy. Tím pádem na její kamarády a koníčky zbude jen velmi málo času. Život v luxusu pak dívku uzavře do pomyslné zlaté klece plnou nudných povinností. Velmi často se k těmto pocitům přidá i pocit osamění a nepochopení,“ vypočítává odborník.

Oběti přináší i muž

Svazek krásky a úspěšného boháče ale vyžaduje oběti i ze strany muže. Ve velké většině takovému vztahu totiž předchází bouřlivý rozvod s manželkou, se kterou muž žil po dlouhá léta ve spokojeném manželství a fungující rodině.

„Pro většinu  mužů jde v těchto případech o druhé, případně další manželství. To znamená nejen komplikace v podobě rozvodu, kdy si manželka celkem oprávněně dělá nároky na společný majetek a žádá vyrovnání, které muže přijde na nemalé peníze, ale ve velké většině to znamená začátek špatných vztahů s dětmi z tohoto manželství, které jsou často ve věku otcovy milenky.

Děti většinou stojí na straně matky a svého otce a jeho mladou milenku odsoudí a přestanou se s nimi úplně stýkat.

Na straně opuštěné manželky také často stojí část příbuzných a společných známých, se kterými muž významně omezí kontakt. Komplikovanější jsou pak tyto vztahy, pokud jde o osoby, které jsou zároveň společníky či obchodními partnery,“ doplňuje Aleš Kalina.

Start vlastní kariéry

Část zlatokopek dokáže svůj život s boháčem proměnit ve svůj prospěch a začne se seberealizovat.

„Pokud je dívka schopná a muž její schopnosti uznává, má předpoklad, že úspěchu svého muže může využít k tomu, aby se sama stala úspěšnou. Peníze, kontakty a zkušenost jejího partnera jsou pro ni devízou k nezaplacení. Dívka po boku takového muže může dosáhnout dobrých úspěchů a stát se tak soběstačnou a finančně nezávislou.

Je pak ale otázkou, zda poté, co sama získá úspěch a bohatství, zůstane s mužem, který jí k tomu všemu pomohl, nebo zda dá přednost jinému partnerovi, k němuž bude cítit skutečnou lásku,“ uzavírá kouč. Život je přece vždy i o tom, jak se v dané situaci cítím. A pro dobrý pocit jsou lidé ochotni udělat mnoho.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků