Hlavní obsah

Když byla nymfomanie ještě nemocí

V sexuologických poradnách se otázky nadměrného pohlavního pudu přetřásají poměrně často. Málokdo pochopí, že se nejedná o žádnou nemoc. Jejím jediným problémem je, aby si muž nebo žena, kteří trpí zvýšenou sexuální potřebou, našli k sobě podobný protějšek.

Když byla nymfomanie ještě nemocí

Jejich intimní radovánky pak budou časově omezovat pouze jiné nezbytné úkony, třeba to, že se budou muset najíst. A taky si na tu potravu budou muset v sexuálních přestávkách občas něco vydělat.

Před více než sto lety byla pohlavní výchova přísnější. Už jsem tu psal o spisku pana Batisty Sebeochrana a pohlavní zdravověda. Autor se v něm zmiňuje o mužské satyriáze a ženské nymfomanii: Satyriasis je stav, kdy člověk pociťuje ustavičnou vilnost, kterou snaží se zvířecky ukojiti. Jeho mysl jest stále naplněna necudnými obrazy. Sny jsou plny smyslných představ a často provázeny výtokem semene.

U žen se objevuje nymphomanie, která rovněž probouzí stálý chtíč pohlavní. Octne-li se taková osoba ve společnosti muže, pozbývá studu. Mluví smyslně a její pohyby naznačují, po čem touží. Z naběhlých rodidel vytéká hnusně zapáchající tekutina. K léčbě slouží vlažné lázně, utišující nápojem je opium, rostlinná strava. Hlavně však uvedení chorobné do stavu manželského.

Dívka se z nymphomanie vyléčí, když bude provdána

Jako důkaz uvádí N. Batista řadu případů: Jistý patnáctiletý horal z východních Pyrenejí se postupně oženil s 11 ženami. Jeho chtíč pohlavní dostavoval se tak často a tak bouřlivě, že všechny utrpěly těžkých pohrom pohlavních ústrojů. Následkem toho také zemřely. Příslušné úřady mu již nedovolily po dvanácté se oženiti.

Pak ještě cituje jakéhosi Dr. Aliberta. Toho povolali k mladé slečně ze vznešené rodiny, kterou postihla nymphomanie. Ubohý lékař to líčí takto: Když vkročil do oné světnice nešťastná volala nestoudná slova a činila necudné posuňky. Prohlásil jsem tedy rodičům, že vyléčení jest jen tehdy možno, když dívka bude provdána.

Porušení manželské věrnosti stíhá trest 1 až 6 měsíců

Dívka to slyšela a ještě téhož dne uprchla. Pak jsem ji po několika týdnech uzřel za večera na křižovatce hlavního města, a přes zakuklení poznal. S ustrnutím jsem se přesvědčil, že se dotyčná stala veřejnou nevěstkou. Pravila s úsměvem: "Pane doktore, řídím se jen vaším předpisem a léčím se."  Příhoda končí optimisticky: Za měsíc, když se nešťastnice nabažila požitku pohlavního, vrátila se k rodičům úplně vyléčena. Načež se brzy provdala.

Závěr zmíněné knihy obsahuje několik paragrafů z tehdejšího trestního zákoníku: § 129: Za zločin považuje se nepřirozené smilstvo se zvířaty a s osobami téhož pohlaví. Trest za to bývá těžký žalář od 1 do 5 roků, jenž se případně zvýší až na 10 let. Podstatně mírnější je pak § 502: Porušení věrnosti manželské stíhá trest od 1-6 měsíců, pro obě strany. V tom tedy devatenácté století mužům nenadržovalo. Jistě by ale bylo zajímavé zjistit, kolik lidí bylo podle něj v Rakousku Uhersku potrestáno.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků