Hlavní obsah
Kondom nabízí přibližně 97% bezpečnost, hrozí ale i jeho roztržení či sklouznutí. Foto: Profimedia.cz

Bezpečný sex není jen o používání kondomu

Sex sehrává v životě lidského druhu velmi důležitou roli. Přestože s sebou přináší rizika celé řady pohlavně přenosných nemocí, byla by velká škoda se ho zcela zříct. Podle odborníků je ale zapotřebí dodržovat zásady bezpečného sexu, které minimalizují riziko přenosu těchto chorob. Použití kondomu zde sice tvoří základ, nicméně v rámci maximální ochrany je toho nutné učinit více.

Kondom nabízí přibližně 97% bezpečnost, hrozí ale i jeho roztržení či sklouznutí. Foto: Profimedia.cz
Bezpečný sex není jen o používání kondomu

„Rizikový je každý pohlavní styk, i ten chráněný. Ale dodržováním některých zásad lze riziko infekce podstatně snížit. Většina sexuálně aktivních jedinců si myslí, že používání kondomu při vaginální a anální souloži je dostačující ochranou, stejně tak jako být věrný jednomu partnerovi. Zkušenosti z reálného života ale ukazují, že ani jedno není 100% ochranou,” vysvětluje MUDr. David Jilich z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí, AIDS centra pražské Nemocnice Na Bulovce.

Kondom nabízí přibližně 97% bezpečnost, navíc hrozí jeho roztržení či sklouznutí. Sex s dlouhodobým partnerem je zase ohrožen případnou nevěrou. Podle posledního průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost GSK se téměř každý druhý zadaný Čech dopouští nevěry, ale jen desetina z nich následně absolvuje  testování na pohlavní choroby v zájmu ochrany partnera či partnerky.

„Testování proti pohlavním chorobám, především pak proti infekci HIV, která není snadno postřehnutelná, by tak měl v pravidelných intervalech absolvovat každý, kdo žije sexuálně aktivním životem. Bez ohledu na to, zda používá kondom či žije v dlouhodobém vztahu,“ doporučuje MUDr. David Jilich.

Důvěřuj, ale prověřuj

Lidé mají bohužel pocit, že se jich pohlavně přenosná onemocnění netýkají. Druhým věří, že jsou zdrávi, ale v podstatě tak velmi riskují a spoléhají jen a jen na své vlastní štěstí.

„Bohužel tak mnohdy neohrožují jen sami sebe, ale i své stávající partnery. O to víc je takové chování neomluvitelné. Pokud je člověk nezodpovědný sám k sobě, je to jeho volba, ale měl by brát v potaz i to, že druhému tuto volbu svým chováním odpírá,” upozorňuje psycholožka Doc. PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková, CSc., ze Sexuologického ústavu VFN v Praze a 1. LF UK.

Jak minimalizovat riziko HIV

Poznejte maximum ze sexuální historie. Dříve než se pustíte do sexuálních radovánek, zkuste svou touhu na chvíli zkrotit a věnujte pečlivou pozornost získání maxima informací od objektu svého zájmu pomocí nenápadné konverzace. Z té by nemělo být patrné, oč vám jde, aby odpovědi protějšku byly autentické. Užitečnými informacemi mohou být počet předchozích sexuálních partnerů, zmínky o případném promiskuitním chování či negativním vztahu k bezpečnosti při sexu. Pokud se daný protějšek nevědomky přizná k časté nevěře, frekventovanému střídání sexuálních partnerů nebo třeba zápornému vztahu k používání kondomu, raději si dobrodružství nechte ujít.

Zamyslete se, zda nemáte otevřené ranky. Než budete pokračovat vstříc novému sexuálnímu zážitku, zkontrolujte si, zda nemáte otevřené ranky v ústech nebo na genitáliích. Pokud se na setkání daný den připravujete, proveďte holení intimních partií co nejdříve, aby se případné krvácející ranky do setkání stihly zahojit. Ideální je holení provést o den dříve. Právě rankami totiž HIV proniká do těla nejsnáze.
Líbejte se bezpečně. Pokud jde o jednotlivé aktivity související se samotným sexuálním stykem, je líbání zřejmě nejbezpečnější. Sliny samotné totiž neobsahují dostatek viru, aby mohlo touto cestou dojít k přenosu HIV. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že malá příměs krve ve slinách nemusí být okem patrná. Aby ale došlo k infekci druhé osoby, musela by drobná ranka, například krvácející aft nebo dáseň, být i v jejích ústech. Při podobných zdravotních problémech nebo po zubařském zákroku raději neriskujte, nejste-li si 100% jistí.
I u orálního sexu opatrně. Orální uspokojování partnera je stále relativně bezpečnou sexuální praktikou, což je dáno tím, že se ve slinách nachází nízké množství viru HIV. Obecně tedy platí, že pokud se v ústech nebo na genitálu nenachází drobná ranka či jiné porušení sliznice, je nákaza touto cestou méně pravděpodobná. Poranění sliznice genitálií může vzniknout v důsledku jejich příliš intenzivního dráždění, případného kousnutí, ale také například holení. Pro přenos HIV platí, že ranky musí být čerstvé. Pozor je třeba dát ale i na ranky v ústech, například po zubařském zákroku. Ženy by neměly zapomínat nejen na skutečnost, že největší množství HIV se vyskytuje ve spermatu, ale také na to, že jeho jisté množství je i v preejakulátu. Pokud si žena není jistá svou bezpečností, před drážděním penisu ústy na něj může nasadit kondom.
Dráždění vaginy prsty bez rizika? Ne tak úplně. Ač rovněž stále relativně bezpečná praktika, i dráždění vaginy prsty má svá možná úskalí. Infekce je možná např. tehdy, když bude mít osoba dráždící vaginu na rukou čerstvé krvácející ranky (například záděrky, řezné rány) a pokud bude zároveň infikovaná žena neléčená. To se může stát v primární fázi HIV infekce, kdy o ní nemocná osoba ještě neví, a tedy neužívá léky.
Kondom zůstává naprostým základem. Alfou a omegou sexuálního styku s novým partnerem by mělo být používání kondomu, jakkoli se jedná pro některé lidi o nepohodlnou záležitost. Použití kondomu zajistí, že se můžete bezpečným způsobem pustit do samotné soulože. Vždy je však třeba dbát na kvalitu prezervativu. Nejspolehlivějším materiálem je latex. Všímat byste si měli i data exspirace a nepoužívat kondom, kterému již vypršela. Při použití latexového prezervativu je vhodné vybírat lubrikanty, které jej nerozpouští, ideálně na vodové bázi. Naopak silikonové lubrikační gely kondom poškozují.
Přerušovaná soulož není ochranou před HIV.  I preejakulační tekutina obsahuje částice viru HIV, které mohou infikovat zdravého člověka, obzvláště dostanou-li se do krevního oběhu skrze poškozenou sliznici (vaginální, anální, dutinu úst nebo třeba i pokožku rukou, pokud je na ní čerstvé krvácející zranění). Z tohoto hlediska se přerušovaná soulož za ochranu proti HIV považovat nedá.
Anální sex je riskantnější než vaginální. Rizikem u análního styku bývá snazší poranění rektální sliznice, která je náchylnější k drobným trhlinkám více než tkáň vaginy. Právě při análním sexu je lubrikační gel nutností, podobně jako kondom, protože dokáže snížit riziko vzniku trhlin v konečníku, a tím i přenosu infekce do krevního oběhu. Samotný však jako prevence nestačí a je nutné se chránit také pomocí prezervativu.
Požívejte alkohol s mírou. Často se stává, že po požití alkoholu padají zábrany a dochází k sexuálnímu styku mnohem snáze i mezi zcela neznámými osobami, například na teenagery oblíbených diskotékách. Právě konzumace alkoholu ale snižuje opatrnost a zároveň zvyšuje nebezpečí nedodržení některých z pravidel prevence. Pokud tedy předpokládáte, že vás daný večer čeká sexuální dobrodružství, pijte alkohol s mírou, abyste měli situaci vždy pod kontrolou.
Po dvou měsících se nechte testovat. Velmi dobrou prevencí a pravidlem, které lze každému po náhodném pohlavním styku či započetí nového sexuálního vztahu doporučit, je absolvovat po dvou měsících testování na pohlavní choroby, především pak HIV. Tato lhůta je dána dlouhou inkubační dobou viru HIV, který je s jistotou zjistitelný až po uplynutí 6-8 týdnů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků