Hlavní obsah
Každý student využívá jiné fígle k podpoře soustředění a snazšího učení. Foto: Profimedia.cz

Až šestina českých vysokoškoláků se uklidňuje před zkouškami sexem

Zkouškové období je pro každého vysokoškoláka tou nejnáročnější dobou, během které mnohdy nezbývá čas na nic jiného než na studium. Každý využívá jiné fígle k podpoře soustředění a snazšího učení. Zatímco někdo sází na kávu, čaj či sladkosti, jiný preferuje sex nebo energetické nápoje, což potvrzuje i nejnovější průzkum agentury STEM/MARK pro značku Nescafé.

Každý student využívá jiné fígle k podpoře soustředění a snazšího učení. Foto: Profimedia.cz
Až šestina českých vysokoškoláků se uklidňuje před zkouškami sexem

Ještě před pár lety patřily mezi nejčastěji využívané stimulanty učení tzv. turek (káva s logrem) a cigarety. Dnes je tomu jinak. Na turka sází už jen necelá třetina studentů a na cigaretu dokonce jen necelých 6 %. Místo toho si raději dopřejí drobnou sladkost či rozpustnou kávu, a pokud ji ve spíži nenajdou, uvolní se před stresem sexem (16 %). Zajímavé je, že tuto variantu preferuje mnohem více Čechů než Slováků.

Kávou se nejvíce stimulují studenti přírodovědných a ekonomických oborů, technici preferují jiné stimulanty. Zajímavým faktem jsou i odlišné preference chutí mezi jednotlivými státy. Zatímco čeští studenti preferují ochucené kávy s příchutěmi vanilka, karamel a ořech, na Slovensku dávají studenti ze 40 % přednost čisté chuti kávy.

Další oblíbené stimulanty

Oživující čaje - čaj obsahuje tein, díky kterému má povzbuzují a „oživující“ účinky. Podle některých odborníků je tein pouze jiný název pro kofein. Zcela jisté je, že kofein v čaji působí na organizmus jemněji. Do těla i z těla se dostává pozvolněji.

Energetické nápoje - jejich základem je velmi často vysoký obsah cukrů a dvě hlavní stimulační látky – kofein a taurin. Běžný obsah kofeinu se v takovém nápoji pohybuje kolem 80 mg (250 ml), velice rychle se vstřebává a také rychle odezní. Jeho účinek je znatelný zhruba hodinu až hodinu a půl.

Chytré drinky překypují energií neboli tzv. smartdrinky - jejich výjimečnost spočívá ve speciální kombinaci extraktů ze vzácných rostlin. Působí dlouhodobě a nástup účinku je velice rychlý. Při jejich výrobě se respektují poznatky nejnovější vědy a tradičních medicín. Obsahují guaranu – tedy přírodní kofein, která je známá především jako rychlý zdroj energie.

Bájný ženšen - zvyšuje mozkovou aktivitu a účinnost vitamínů. Kromě jiného zlepšuje koncentraci, zmírňuje stres, snižuje únavu, zlepšuje náladu a je pokládán za afrodiziakum. Pro probuzení organismu je nejvhodnější korejský a sibiřský ženšen.

Koenzym Q-10 - velmi oblíbený antioxidant, který zvyšuje fyzickou i psychickou kondici (přepracování, stres). Studie prokázaly, že dodávání Koenzymu Q 10 zvyšuje tréninkovou kapacitu a transport kyslíku u lidí se sedavým zaměstnáním.

Niacin - vitamín B3  - hraje nezbytnou úlohu v energetickém metabolismu buněk a při opravě DNA. Nezbytný je pro pevné nervy. Pomáhá při depresi a při léčbě schizofrenie. Upravuje vysoký krevní tlak a snižuje škodlivý LDL cholesterol.

Guarana - obsahuje velké množství kofeinu. Ten působí jako stimulátor centrálního nervového systému, zvyšuje rychlost a sílu srdečních stahů. Pravidelné podávání brání ukládání cholesterolu do cévní stěny. Odborníci jí doporučují jak studentům, tak manažerům a řidičům.

Může se Vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků