„Kapavku způsobují velmi chytré bakterie. Pokaždé, když zavedeme nový druh antibiotik, jež si s nimi poradí, velmi záhy se i vůči těmto lékům stávají rezistentní,” vysvětluje pro BBC doktorka Theodora Wi z WHO.

„Bohužel drtivá většina nemocných lidí s kapavkou je z chudých zemí, o to těžší je včas přenosu infekce zamezit,” dodává doktorka.

V České republice se podle Státního zdravotního ústavu zvýšil počet nemocných v posledních šesti letech ze 709 na 1527 v roce 2016.

Přenos nejen pohlavně, ale i orálně

Kapavka se nejčastěji přenáší pohlavně, análně, ale i orálně. V poslední době je přitom na vzestupu právě přenos orálním sexem. Bakterie způsobující kapavku se tak usídlují v zadní části krku, kde jsou hůře léčitelné. Je to dáno i tím, že zde dochází k mísení těchto bakterií s dalšími bakteriemi a vzniká zde tzv. super kapavka - zánět, na který je velmi složité nalézt účinná antibiotika.

Rezistence vůči bakteriím Neisseria gonorrhoea, které nemoc způsobují, nyní narůstá do obrovských rozměrů. „Od doby objevení penicilinu, který dlouho fungoval jako spolehlivý a rychlý lék, se bakterie způsobující kapavku natolik vyvinula, že je v současnosti odolná vůči téměř všem antibiotikům,” upozorňuje doktorka Manica Balasegaramová.

V posledních 15 letech se změnil minimálně třikrát doporučený celosvětový způsob léčby tohoto onemocnění.

„Nyní jsme v bodě, kdy jsme s léky v poslední instanci. Bohužel již existují první případy se zcela rezistentními kmeny této bakterie, na které nefungují žádné léky,” dodává doktorka.

Jedinou a nejúčinnější ochranou před touto infekcí tak zůstává zodpovědné sexuální chování a použití kondomu a to i při orálním styku.

Přibývá nemocných i s dalšími pohlavně přenosnými chorobami

Podle statistik v Česku lékaři registrují nárůst počtu nemocných se syfilidou, kapavkou, ale i HIV. V roce 2010 se nově objevila i tropická choroba lymphogranuloma venerum, která se od té doby také šíří.

Podle údajů, které mají lékaři k dispozici, přitom roste zejména počet pacientů, kteří jsou se sexuálními chorobami léčeni opakovaně. „Není vzácností, že některé muže léčíme posedmé nebo poosmé,” upozorňuje Filip Rob z pražské Dermatovenerologické kliniky nemocnice Na Bulovce. [celá zpráva]

Co je kapavka

Kapavka je pohlavně přenosné onemocnění, jež způsobuje bakterie Neisseria gonorrhoea. Infekce se šíří při nechráněném pohlavním, análním i orálním styku. Mezi nejčastější příznaky patří hustý zelený či žlutý výtok z pohlavních orgánů, bolest při močení a krvácení. U hltanové kapavky pak bolest v krku. Někdy se může objevit i zánět spojivek - zarudlé zanícené oko, které může vést až ke slepotě.

Jeden z deseti heterosexuálních mužů, více než tři čtvrtiny žen a homosexuálních mužů nemají žádné příznaky.

Neléčená infekce přitom může vést k neplodnosti, zánětlivému onemocnění a pokud ji má těhotná žena, pak může dojít i k přenosu na dítě.