Hlavní obsah

Mnoho lidí doma ignoruje základní hygienická pravidla

Více než dvě třetiny lidí nedodržují základní hygienická pravidla a muži jsou toho nejhorším příkladem. Tvrdí to britští vědci, kteří zjistili, že mnoho lidí si například nemyje ruce po použití záchodu, před přípravou jídel nebo při kašli a kýchání. Důsledkem toho je, že doma mají mnohem více choroboplodných zárodků než na veřejných místech.

Mnoho lidí doma ignoruje základní hygienická pravidla

Veřejné toalety jsou často čistější než pracovní plocha leckteré kuchyně, uvádějí odborníci z britské Hygienické rady. Z jejich výzkumu vyplynulo, že 53 procent lidí se nemyje ruce poté, co si jimi zakrývali ústa při kašli nebo kýchání. Jeden z deseti lidí si nemyje ruce po použití záchodu a téměř čtvrtina obyvatel se klidně pustí do přípravy jídla poté, co hladila svého zvířecího miláčka a nepoužila poté žádný dezinfekční prostředek. 

Možná k překvapení mnohých není toaleta místem, kde by se v domácnostech hromadilo nejvíce bakterií: mnohem škodlivější choroboplodné zárodky jsou například na vypínačích, klikách u dveří nebo kuchyňském prkénku, kde se krájí potraviny. 

Na druhou stranu výzkum zjistil, že jen tři procenta lidí si myslí, že by jejich domov byl plný infekce, a jeden ze tří si je jist, že jeho pracovní plocha v kuchyni je čistá. 

Nestačí jen sáhnout pro nějaký lék proti infekci

"Navzdory pokroku v medicíně a ve vědě jsou dnes domácnosti mnohem více zaplněné bakteriemi než v době, než se začala ve 40. letech minulého století široce používat antibiotika," řekl virolog a předseda Hygienické rady Profesor John Oxford. 

"Řekl bych, že jsme dnes polevili v ochraně svého zdraví. Když dostaneme infekci, myslíme si, že stačí sáhnout pro něco na poličku a vyřeší se to. To je ovšem velký omyl," řekl Oxford. 

Důkazy vědců ukazují, že jednoduchá a správná hygienická pravidla mohou snížit riziko nemocí a infekce v domácnostech i ve společnosti. Musíme se ale chránit sami tím, že budeme tato pravidla uplatňovat v praxi, zdůrazňují.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků