Hlavní obsah
Už mnoho let je zápis organizován spíš jako hra na školu než úřední akt. Foto: archiv, Právo

V Praze začínají zápisy dětí do prvních tříd základních škol

Od čtvrtka 15. ledna začínají v Praze zápisy dětí do první třídy. Až do poloviny února tak budou moci rodiče přihlásit své ratolesti do většiny škol v metropoli. Ty už vesměs potvrdily, že počínaje letošním rokem zasednou do školních lavic poprvé děti rodičů ze silných populačních ročníků.

Už mnoho let je zápis organizován spíš jako hra na školu než úřední akt. Foto: archiv, Právo
V Praze začínají zápisy dětí do prvních tříd základních škol

„Jedná se o potomky takzvaných Husákových dětí,“ řekl ředitel velké Základní školy (ZŠ) Meteorologická na sídlišti Kamýk v Praze 4 Zdeněk Bělecký. Nevyloučil proto ani možnost, že otevřou více tříd.

Pro zápis dítěte na školu sice stačí formálně rodičům dostavit se k zápisu jen s dítětem a rodným listem, ale právě s ohledem na zvýšený počet hlásících se prvňáčků a problémy související s jejich stále větší nepřipraveností si školy mezi dětmi více vybírají.

"Dnešní děti se mnohem hůř soustředí a mají také stále větší problémy s mluveným projevem," Zdeněk Bělecký, ředitel ZŠ

Podle ředitele jedné z dalších škol v Praze 4, který si nepřál být jmenován, také klesá tělesná vyspělost dětí a stoupá mezi nimi počet alergiků a chronicky nemocných. „Na tom má vinu hlavně současný životní styl. Děti stále méně honí venku míč nebo běhají a spíše sedí před počítačem. Z toho se jim pak kazí oči a křiví záda,“ uvedl pedagog.

Víc rodičů proto žádá u svých dětí odklad nástupu školní docházky. Ta je přitom ze zákona povinná pro každé dítě, které mezi lednem a počátkem školního roku, tedy 1. zářím, dosáhne věku šesti let. I proto, aby dítě hned na poprvé nebylo požadavkem na přesný řád a jeho dodržování vyděšené, organizuje většina škol zápis spíše jako show než úřední akt.

Například v ZŠ Meteorologická do uvítání budoucích prvňáčků již několik let s úspěchem zapojili i starší školáky. „Fungují jako průvodci nebo hostesky. Zatímco my řešíme věci s rodiči, oni mezitím provedou malé děti po škole a všechno jim ukážou. Myslím, že i je samotné to baví,“ popsal jednu z možností organizace zápisu Bělecký.

Rodiče mají navíc podle něj víc možností jak se seznámit se školou a vybrat si pro své děti to nejlepší. „Naše učitelky obcházejí s předstihem všechny mateřské školy v naší spádové oblasti. Děti ze školek zveme na prohlídku školy, organizujeme také dny otevřených dveří, kdy se v naší škole koná třeba karneval,“ popsal Bělecký.

Stále větší oblibě se těší Týdny náslechových hodin, během nichž jsou děti pozvány i se svými rodiči jako hosté do školy, kde mohou například sedět ve vybrané třídě během výuky a vše tiše pozorovat. Ani rodič, který z nějakého důvodu zapomene svoje dítě do 1. třídy přihlásit a nestihne termín zápisu, si nemusí zoufat.

Registrace je totiž možná i dodatečně, byť má každá škola trochu jinak nastavené podmínky. „U nás stačí, když se nám rodič předem telefonicky nebo e-mailem ohlásí a uvede termín, kdy by se mohl i s dítětem dostavit,“ vysvětlila jeden z možných postupů pro zapomnětlivé rodiče zástupkyně ředitele ZŠ Meteorologická Terezie Hrubá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků