Hlavní obsah
Léčba neplodnosti není jen o miminku ze zkumavky. Foto: Profimedia.cz

Léčba neplodnosti není jen miminko ze zkumavky

Léčba neplodnosti je - i přesto, že se situace postupně lepší - opředena spoustou mýtů. Většina lidí si stále myslí,že jediným řešením je "miminko ze zkumavky". Není tomu tak.

Léčba neplodnosti není jen o miminku ze zkumavky. Foto: Profimedia.cz
Léčba neplodnosti není jen miminko ze zkumavky

Jedním z mýtů kolem léčby neplodnosti je přesvědčení, že s příchodem do centra reprodukční medicíny pacienty automaticky čeká zařazení do programu IVF (in vitro fertilizace), což neodpovídá pravdě. Lékaři dokáží pomoci 40 procentům párů mnohem jednodušším, méně stresujícím a i finančně méně náročným způsobem. U žen často pomůže úprava hormonálních poměrů. I tato léčba je ovšem opředena řadou bludů. Zbytečně.

„Dva roky jsme se s manželem neúspěšně snažili o miminko. Lékař pak zjistil, že nemám ovulaci. Předepsal mi hormonální léčbu a ta ihned zabrala. Ještě ten měsíc jsem otěhotněla,“ popisuje paní Simona.

K jedné z nejčastějších příčin neplodnosti u žen patří anovulace, tedy stav, kdy vaječníky neuvolňují vajíčka. Lékaři ji diagnostikují zhruba u pětiny pacientek. Léčba obvykle skutečně netrvá dlouho a je snadná. Nepředstavují ovšem hormony pro tělo přílišnou zátěž a nezpůsobují mnoho negativních vedlejších účinků?

„Vedlejší účinky jsou opravdu vzácné. Platí to i pro tolik obávané přibývání na váze. Často mé pacientky mají zájem o tzv. „přírodní léčbu“. Řada hormonálních léků je to nejpřírodnější, co existuje. Jsou to přímo hormony, které vznikají v ženském těle. To je další argument, proč je zbytečné se hormonální léčby bát,“ vysvětluje MUDr. Jan Šulc, vedoucí lékař Centra reprodukční medicíny GEST.

Hormonální léčba se netýká jen anovulace. Mnoho neplodných žen se potýká se špatnou funkcí štítné žlázy, nebo má vyšší hladinu prolaktinu. I v těchto případech je pomoc poměrně snadná a úspěšnost léčby vysoká.

Inseminace pomůže deseti procentům párů

Mezi další minimálně invazivní a při tom velmi účinné metody léčby patří intrauterinní inseminace (IUI). Lékaři ji využívají mj. tehdy, jestliže změny hlenu v děložním čípku brání průniku spermií do dělohy. Pomoci může i při lehčích poruchách plodnosti na straně muže. „Jde o jednoduchý a zcela nebolestivý výkon, který nemá prakticky žádná rizika a pacientku nijak neomezuje. Nejprve sledujeme ovulaci a v ideální čas aplikujeme laboratorně „vylepšené“ spermie tenkou trubičkou přímo do dělohy.

Tento výkon lze po stránce nepříjemných pocitů srovnat s běžným vyšetřením u gynekologa a nejsou po něm třeba žádná omezení,“ popisuje Šulc. IUI může pomoci přibližně deseti procentům neplodných párů.

Psychika hraje nezanedbatelnou roli

Efektivitu dalších léčebných postupů nelze tak jednoduše změřit, ovšem i ty ročně pomáhají nezanedbatelnému procentu párů. Někdy ovšem brání spontánnímu početí miminka psychický blok. V takových případech může pomoci sám fakt, že se pár vůbec léčit začne.

„O miminko jsme s manželem usilovali dva roky. Nechávali jsme všemu volný průběh, nijak jsme nepospíchali. Ale pak začala pracovat psychika a my se obrátili na odborníky. Než skončilo první kolo vyšetření, byla jsem těhotná. Zcela spontánně,“ líčí jedna z pacientek GESTu.

Podle lékaře Šulce nejde o nijak výjimečnou situaci, spíše naopak. Navíc mezi psychikou a léčbou neplodnosti jde o oboustranný vztah. Existuje psychicky podmíněná neplodnost a naopak, problémy s otěhotněním se mohou podílet na vzniku psychických problémů. Pomoc profesionálního psychologa potřebuje jen menšina párů, ale je správné tuto možnost nepouštět ze zřetele. Centrum GEST tuto pomoc nabízí bezplatně.

Cvičení podle Mojžíšové

Mezi další „banální“ cesty za miminkem patří rehabilitační cvičení pro ženy podle metody léčitelky Ludmily Mojžíšové. Mužům v případech lehké poruchy plodnosti může pomoci úprava životního stylu, tedy omezení stresu, zařazení vyvážené stravy s dostatkem vitaminů a stopových prvků, konec kouření.

Teprve pokud selžou jednodušší metody léčby či pokud jsou diagnostikovány opravdu vážné poruchy, například kompletní neprůchodnost vejcovodů, závažná endometrióza či těžce snížená plodnost muže, lékaři doporučují program IVF, tedy "miminko ze zkumavky".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků