Hlavní obsah
Potíže s koktavostí mohou mít až čtyři procenta dětí. Foto: Profimedia.cz

Koktající lidé mívají nižší tlak i vadné držení těla

Vady plynulosti řeči bývají často propojeny s disbalančními problémy. Tělo bývá obvykle jednostranně přetížené a také neustále ve stresu. Důsledkem toho může mít vadné držení těla i například psychické důsledky. Podle nejnovější studie brněnské logopedické kliniky Logo se tento stav i odráží ve výši krevního tlaku či hladiny cholesterolu.

Potíže s koktavostí mohou mít až čtyři procenta dětí. Foto: Profimedia.cz
Koktající lidé mívají nižší tlak i vadné držení těla

Potíže s koktavostí mohou mít až čtyři procenta dětí a mladých lidí, u dospělých se vyzráním nervové soustavy počet snižuje na zhruba jedno až dvě procenta v populaci.

"Koktavost se obvykle projeví kolem třetího roku věku. Může to být náhle, například po nějaké události, nebo i plíživě. Potíže se potom mohou vracet či zhoršovat každé tři roky až do dospělosti," vysvětluje Kejklíčková a dodává:

„Pro tělo jsou vady řeči obrovskou zátěží a je tak velmi důležité je včas řešit a vyhledat odborníka," upozorňuje logopedka Ilona Kejklíčková.

Nejde jen o psychický problém, ale čím více se lidé při komunikaci namáhají a neustále zatěžují určité svaly, tím nižší mají tito jedinci krevní tlak a hladinu cholesterolu než ostatní.

Při koktání je podle specialistů důležité, aby dítě mělo klidový režim a cítilo se co nejméně stresovaně. Na léčbě spolupracují logopedové, neurologové, foniatři, internisté a další odborníci. "Důležitá je také rehabilitace, která pomůže uvolnit přetížené svaly," podotkla Kejklíčková. Odbornou péčí je pak možné koktavost částečně vykompenzovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků