Hlavní obsah
Otevřeně o sexu s dětmi hovoří jen 16 % rodičů. Foto: Profimedia.cz

Jen pětina rodičů se svými dětmi dostatečně hovoří o sexu

Sexuální život dětí je ovlivněn především jejich výchovou. Pokud rodiče v tomto směru dětem neposkytnou dostatek informací, ale i vzorů, děti se poohlížejí jinde, nejčastěji na internetu či u svých kamarádů.

Otevřeně o sexu s dětmi hovoří jen 16 % rodičů. Foto: Profimedia.cz
Jen pětina rodičů se svými dětmi dostatečně hovoří o sexu

Z internetového výzkumu sexuálního chování mladých v České republice ve věku 18 – 30 let realizovaném společnostmi Digital Survey a Pepino vyplynulo, že 32,4 % mladých lidí má první pohlavní styk mezi 15. a 16. rokem života, téměř 6 % dokonce dříve.

Informace o sexu pak většina z nich čerpá především z internetu, médií a od kamarádů. Pouze 16 % dospívajících bylo přesvědčeno, že má dostatek informací od rodičů, což je opravdu velmi málo. I ze školy totiž děti získávají informací víc. Podle průzkumu je s informacemi k sexuální výchově spokojeno 29 % dospívajících.

Sex bez ochrany

Více jak polovina Čechů je ochotna přistoupit na sex bez použití kondomu, tedy ochrany před virem HIV a dalšími pohlavními nemocemi. Což je podle odborníků velmi alarmující. A v tomto směru vidí největší nedostatky v sexuální výchově dětí. Podle nich to je způsobeno právě nedostatkem informací, nedostatkem komunikace ze strany autorit v jejich okolí.

Raný začátek sexuálního života může ovlivnit psychiku člověka nezanedbatelným způsobem. Pro dospívající je důležité mít k dispozici osobu, na kterou se budou moci v případě nejasností obrátit – ať již rodiče, učitele či školního psychologa. Tím nejpodstatnějším pro zdravý sexuální život i jeho „správné načasování“, podpora ze strany rodiny a okolí a vědomí své vlastní hodnoty.

„Sexualita by neměla být vnímána jako něco negativního. Je to přirozená součást života. Správnou komunikací lze předejít mnoha zdravotním i psychickým problémům. Naopak nedostatek informací, otevřenosti a podpory ze strany okolí vede k rizikovému chování, jakým je například sex bez ochrany,“ dodává Tomáš Řebíček ze společnosti Pepino.

Sexuální výchova na základní škole

Video: Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků