Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Manželství přispívá ke zdraví a spokojenosti, vliv rodičovství je nejednoznačný

Lidé žijící v manželství jsou obvykle zdravější a životě spokojenější než ostatní, rozdíly mezi rodiči a bezdětnými tak jednoznačné nejsou. To, nakolik jsou lidé jako rodiče spokojeni, souvisí s počtem dětí, jejich věkem, ale i rodinným stavem rodiče.

Foto: Profimedia.cz
Manželství přispívá ke zdraví a spokojenosti, vliv rodičovství je nejednoznačný

Podle nového výzkumu Sociologického ústavu Akademie věd ČR se ženatí muži a vdané ženy v současnosti dožívají téměř o deset let déle než lidé svobodní, konzumují i méně alkoholu a trpí méně často depresemi, řekla vedoucí výzkumu Dana Hamplová ze Sociologického ústavu.

Menší rozdíly ale výzkum zaznamenal mezi lidmi s dětmi a bezdětnými. "Děti na jednu stranu dávají člověku smysl života a nechtěná bezdětnost je značnou psychickou zátěží, ale řada rodičů čelí vyčerpání a většímu stresu," řekla.

Otázkou podle Hamplové je, nakolik jednotlivé stránky převáží. Obecně nejméně spokojené a více nemocné jsou matky samoživitelky.

Matky se cítí o něco lépe

Mezinárodní výzkum se zabýval otázkami mezi rodinným stavem a životní spokojeností. Uskutečnil se ve 40 zemích světa, sociologové v ČR vycházeli i z úmrtnostních statistik. V každé zemi se zapojilo zhruba dva tisíce lidí.

Rodičovství hraje roli v kvalitě života spíš u žen než u mužů. „U žen se zdá, že matky se cítí o něco lépe než bezdětné. Je třeba říct, že rozdíly jsou mezi tím, kolik mají dětí a v jakém jsou věku," uvedla Hamplová.

Na začátku 60. let prodlužovalo manželství život o zhruba tři roky, v 90. letech ale měli ženatí muži naději, že délka jejich života se protáhne o více než devět let ve srovnání se svobodnými. Od té doby podle Hamplové ale rozdíly v dožitém věku stagnují a rozhodně se dále neprohlubují. Důvody delšího života prý spočívají především v sociální a emoční opoře a finanční solidaritě, která mezi párově žijícími jedinci funguje.

Samoživitelky jsou nejvíc vystresované

Nejvýraznějším rozdílem mezi muži a ženami, které průzkum financovaný Grantovou agenturou ČR ukázal, nejsou ve způsobu stravování nebo sportu, ale ve spotřebě alkoholu.

"Data nám také ukázala, že bezdětné ženy pijí více než matky, překvapivě ale největší spotřebu alkoholu ukázala u mužů, kteří žijí v nesezdaném páru. Zarazilo nás to, ale ukázalo se, že to je platné i v jiných zemích," poznamenala socioložka.

Samoživitelky častěji trpí depresemi, jsou méně spokojeny se životem. "Jsou skupinou, která je nejvíce vystresovaná a má nejmenší kvalitu života," dodala.

Anketa
V jakém žijete svazku?
v manželství
54.7 %
v páru, ale sezdaní nejsme
17.8 %
žiji sám/sama
27.5 %
Celkem hlasovalo 775 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků