Hlavní obsah
Tým potápěčů thajského královského námořnictva po skončené akci v jeskynním komplexu. Foto: Uncredited, ČTK/AP

Záchrana chlapců z thajské jeskyně: Dostali pouta a sedativa

Mladým thajským fotbalistům, kteří loni v létě uvízli v zatopené jeskyni na severu země, záchranáři svázali ruce za záda a dali jim silná sedativa, aby během operace nezpanikařili. Ve své nové knize to napsal australský novinář Liam Cochrane.

Tým potápěčů thajského královského námořnictva po skončené akci v jeskynním komplexu. Foto: Uncredited, ČTK/AP
Záchrana chlapců z thajské jeskyně: Dostali pouta a sedativa

Skupina dvanácti chlapců a jejich trenér strávili v zatopené jeskyni přes dva týdny. Poslední z nich se dostal ven 10. července. Thajské úřady tehdy oznámily, že fotbalisté dostali kombinézy a ploutve, aby mohli v doprovodu profesionálních potápěčů proplavat i velmi úzkými a členitými tunely.

Thajský premiér Prajutch Čan-Oča dodal, že chlapcům podali na cestu jeskyní léky proti úzkosti. Jak ale ve své knize s názvem „Jeskyně“ popsal Cochrane, pravda byla o dost drastičtější.

Chlapci tvrdili, že se nebáli a věřili, že jim přijde někdo na pomoc.

Foto: Soe Zeya Tun, Reuters

„Aby je uklidnily (úřady), sdělily rodičům, že chlapci se učí potápět, a média informovala o tom, že každý z nich bude mít hadičku se vzduchem a budou plavat s jedním z potápěčů vepředu a druhým zezadu. To ale nebyla pravda,“ řekl podle listu The Daily Mail.

„Ti, kteří zatopené tunely viděli, věděli, že je nemožné, aby dítě, které se nikdy nepotápělo, překonalo bahnitou a zrádnou trasu. Jedinou nadějí bylo podat jim sedativa, utěsnit jim masky s kyslíkem na tváři silikonem a nechat zbytek na expertech,“ prozradil.

Jak probíhala záchrana malých fotbalistů ze zatopené jeskyně v Thajsku

Video: Novinky/Reuters

První ze zachráněných, 14letý Note, musel nejprve spolknout sedativum ketamin a navíc ještě dostal injekci ketaminu do každé nohy. Poté mu ruce dali za záda, nasadili pouta a svázali zápěstí. „Učinili tak proto, aby se v případě, že se probere z ketaminové ospalosti, nesnažil strhnout si masku a dostat tím do nebezpečí sebe i záchranáře,“ napsal novinář.

Po překonání prvního zatopeného prostoru potápěč zkontroloval, jestli je chlapec v pořádku a může pokračovat. „Největší riziko spočívalo v tom, že se pod vodou chlapci proberou a zpanikaří, anebo že jim bude zatékat do masky, z níž se tak stane smrtící past,“ podotkl Cochrane. Potápěč, který každého doprovázel, proto neustále kontroloval, aby se chlapci maska neuvolnila, dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků