Hlavní obsah
Start rakety Epsilon Foto: ČTK/AP

Z Japonska úspěšně odstartovala raketa Epsilon

Ze základny na jihu Japonska v sobotu úspěšně odstartovala raketa Epsilon, která nese na oběžnou dráhu teleskop pro studium atmosféry blízkých planet. Start Epsilonu byl pro technické potíže několikrát odložen. Teleskop SPRINT-A má zkoumat prostředí na Venuši, Marsu a Jupiteru.

Start rakety Epsilon Foto: ČTK/AP
Z Japonska úspěšně odstartovala raketa Epsilon

Epsilon je první nově vyvinutou raketou v Japonsku od roku 2001. Tvoří jej stupně známé z dosavadních raket, ale novinkou je podle agentury AFP systém řízení startu a celého letu, jenž umožňuje zkrácení přípravy a také zjednodušení a zlevnění mise.

Původně byl starat naplánován na 22. srpna, kdy ale jeho vypuštění zmařily technické potíže, stejně jako při druhém termínu 28. srpna. Tehdy byl start zrušen v poslední minutě.

Raketa dnes vystartovala z vesmírného střediska Učinura. Je navržena tak, aby její sestavení nezabralo více než týden a její vypuštění mohlo být řízeno pouze z jednoho či dvou přenosných počítačů v řídícím středisku s méně než deseti zaměstnanci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků