Hlavní obsah
Policisté v Hongkongu připravení zasáhnout proti demonstrantům. Foto: Ammar Awad, Reuters

Vedení Hongkongu ustoupilo demonstrantům, stáhlo zákon o posílání podezřelých do Číny

Hongkongská vláda ve středu stáhla návrh zákona, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny, napsal server BBC. Norma představená v dubnu odstartovala masivní, měsíce trvající protesty. Demonstranti žádali stažení zákona, později jejich požadavky přerostly na obecnější demokratické reformy.

Policisté v Hongkongu připravení zasáhnout proti demonstrantům. Foto: Ammar Awad, Reuters
Vedení Hongkongu ustoupilo demonstrantům, stáhlo zákon o posílání podezřelých do Číny

Demonstrace, během nichž vyšly do ulic statisíce lidí, začaly v červnu. Kritici zákona se obávali, že by norma narušila právní nezávislost Hongkongu a že podezřelí vydaní do Číny by tam mohli čelit svévolnému zadržování a nespravedlivým či politicky motivovaným procesům.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová v červnu oznámila, že projednávání normy bylo pozastaveno, o měsíc později o předloze tvrdila, že je to „mrtvý zákon“. Na počátku září Lamová oznámila, že se rozhodla návrh zákona stáhnout, ale oficiálně se tak stalo až nyní, sdělil ve středu hongkongský ministr bezpečnosti John Lee.

Vláda tak splnila jeden z pěti požadavků demonstrantů, mezi něž patří rovněž svobodné volby či nezávislé vyšetření údajné policejní brutality při zákrocích proti protestům a propuštění zadržovaných demonstrantů.

Protesty v Hongkongu v poslední době pravidelně přerůstají v násilnosti, při nichž policisté proti demonstrantům používají vodní děla, slzný plyn, pepřový sprej, obušky či gumové projektily. Ve dvou případech byla ohlášena dokonce ostrá střelba. Policie zásahy zdůvodňuje radikalizací protestujících.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků