Hlavní obsah
Jinglak Šinavatrová na archivním záběru Foto: Damir Sagolj, Reuters

V Thajsku obžalovali bývalou premiérku, hrozí jí až deset let

Thajský generální prokurátor vznesl v pondělí obžalobu proti bývalé premiérce Jinglak Šinavatrové za kontroverzní dotace týkající se obchodu s rýží. Bude-li shledána vinnou, hrozí jí až desetiletý trest vězení. Protikorupční úřad žádá, aby Šinavatrová nesla osobní odpovědnost za ztrátu, které její chování znamenalo pro státní rozpočet.

Jinglak Šinavatrová na archivním záběru Foto: Damir Sagolj, Reuters
V Thajsku obžalovali bývalou premiérku, hrozí jí až deset let

Rozhodnutí generální prokuratury oznámil nejvyšší soud, expremiérka v soudní síni nebyla. O tom, zda bude případ postoupen trestnímu soudu, se definitivně rozhodne 19. března.

V kauze rýže vláda od farmářů nakupovala úrodu za vyšší než tržní cenu a připravila tím státní pokladnu o miliardové částky. Protikorupční komise poslala ministerstvu financí dopis se žádostí, aby byla Šinavatrová pohnána před civilní soud za to, že tento mechanismus připravil stát o 600 miliard bátů (440 miliard korun).

Podle kritiků tak Šinavatrová odměňovala své stoupence, avšak ona sama tvrdí, že šlo o snahu pomoci zemědělcům.

Šinavatrová musela odstoupit loni v květnu po bouřlivých nepokojích, když ji ústavní soud shledal vinnou ze zneužití moci. Necelé dva týdny po její rezignaci se moci chopila armáda. Krátce potom se začalo hovořit o podvodech souvisejících s vládními dotacemi rýže a Šinavatrové bylo zakázáno na pět let působit v politice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků