Hlavní obsah
Bojovníci Tálibánu Foto: Reuters

V Pákistánu zřejmě zabili jednoho z velitelů Tálibánu

Po útoku pákistánské armády na severozápadě země přišel o život zřejmě jeden z místních velitelů radikálního hnutí Tálibán, které operuje v sousedním Afghánistánu. Ten v sobotu bez předchozího ohlášení navštívil britský premiér Gordon Brown. Informovala o tom agentura AP, podle níž premiér přislíbil vojákům, kteří na místě působí, automobily, které budou odolnější proti výbušninám.

Bojovníci Tálibánu Foto: Reuters
V Pákistánu zřejmě zabili jednoho z velitelů Tálibánu

Agentura AP v sobotu citovala dva členy pákistánské rozvědky, kteří informovali o pátečních útocích armády, při nichž zahynulo kromě maulvího Fakíra Muhammada dalších asi 20 radikálů.

Fakír Muhammad velel operacím v oblasti Badžaur a patří údajně ke spolupracovníkům druhého nejvyššího muže teroristické sítě Al-Káida Ajmána Zavahrího.

Loni Američanům utekl

Muhammada se pokusili loni zlikvidovat s pomocí bezpilotního letounu Američané. Zasáhli sice tehdy Muhammadův dům, ale terorista uprchl.

Tálibán zatím smrt svého velitele nepotvrdil, ale pákistánský ministr vnitra Rahmán Málik řekl, že by ho překvapilo, kdyby byl Muhammad ještě naživu.

Brown hovořil o ofenzívě naděje

Brown přicestoval do Afghánistánu krátce po ukončení třítýdenních bojů o město Mardžáh, z nějž 15 000 zahraničních i afghánských vojáků vytlačilo radikály z Tálibánu. Brown vítěznou ofenzívu nazval symbolem naděje.

Británie od roku 2001, na jehož sklonku byl Tálibán svržen, v Afghánistánu přišla o víc než 260 vojáků. Nejkrvavější pro ni byl podobně jako pro ostatní koaliční země loňský rok, kdy zahynulo 108 Britů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků