Hlavní obsah
Jižní oceán je kolem Antarktidy mezi 50 a 62 stupněm jižní šířky. Foto: Profimedia.cz

V mapách přibude pátý oceán

Americká kartografická společnost National Geographic změní atlasy světa, na kterých nově přibude pátý oceán. Moře kolem Antarktidy nyní ponese pojmenování Jižní oceán, uvedla společnost. Vědci o pojmenování vod v nejzazší části jižní polokoule vedli spory, oficiální použití nového termínu v mapách je ale důležitým mezníkem.

Jižní oceán je kolem Antarktidy mezi 50 a 62 stupněm jižní šířky. Foto: Profimedia.cz
V mapách přibude pátý oceán

Vody kolem Antarktidy byly až do nynějška na mapách označovány jen jako výběžky Atlantského, Indického a Tichého oceánu, nyní ale National Geographic svým rozhodnutím posvětil názory mnoha odborníků, že si Jižní oceán zaslouží geografickou samostatnost. Mezinárodní hydrografická organizace (IHO) název Jižní oceán používá od roku 2000.

„Vědci o Jižním oceánu mluví už dlouho. Ale protože neexistovala mezinárodní shoda, tak jsme toto pojmenování oficiálně neuznávali. Bylo v tom špetka geografického vědátorství,” uvedl zástupce National Geographic Alex Tait.

Severní hranice Jižního oceánu na mapách povede mezi 50 a 62 stupněm jižní šířky, patřit do něj už ale nebude Drakeův průliv mezi Hornovým mysem v Jižní Americe a Jižními Shetlandami ani blízké Moře Scotia u Antarktického poloostrova.

Na rozdíl od Tichého, Atlantského, Indického a Severního ledového oceánu neohraničuje Jižní oceán pevnina, ale podmořský antarktický cirkumpolární proud (ACC). Díky němu má voda kolem Antarktidy jiné vlastnosti, které jsou důležité pro tisíce specifických druhů.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků