Hlavní obsah
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto: Pool, Reuters

V Izraeli se shodli na rozpuštění parlamentu, volby budou v dubnu

Izraelská vládní koalice se shodla na rozpuštění parlamentu. Předčasné volby se uskuteční příští rok v dubnu, napsal na twitteru mluvčí premiéra Benjamina Netanjahua. Za rozhodnutím stojí koaliční krize, kterou způsobil zákon o výjimkách z povinné vojenské služby pro ultraortodoxní židy. Netanjahu má ve 120členném parlamentu těsnou většinu 61 hlasů.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto: Pool, Reuters
V Izraeli se shodli na rozpuštění parlamentu, volby budou v dubnu

"Vzhledem k národní a rozpočtové zodpovědnosti se lídři koaličních stran jednomyslně dohodli na rozpuštění Knesetu a na nových volbách na začátku dubna," uvedly strany ve svém společném prohlášení.

Podle listu The Times of Israel rovněž zdůraznily, že žádná ze stran vládu neopustí a že "partnerství v Knesetu a ve vládě bude pokračovat i během voleb". Podle izraelských zákonů se příští volby měly konat až v listopadu 2019.

Ultraortodoxní židé tvoří deset až 12 procent izraelské populace. Ti, kteří se věnují náboženskému studiu, nevstupují do armády. Tato výjimka se vztahuje zhruba na 60.000 ortodoxních židovských věřících. Jinak Izraelci v armádě povinně slouží tři a ženy dva roky a mnozí rukují už v 18 letech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků