Hlavní obsah

Útok na afghánskou základnu Bagrám má čtyři oběti

Čtyři mrtvé a 14 zraněných si vyžádala mohutná exploze, která v sobotu otřásla spojeneckou základnou Bagrám v Afghánistánu. Upřesněný počet obětí oznámilo NATO ve svém prohlášení. Na základně působí i čeští vojáci, ti ale mezi oběťmi nejsou.

Útok na afghánskou základnu Bagrám má čtyři oběti

„Nástražné zařízení, které explodovalo na letišti Bagrám, si vyžádalo několik oběti. Čtyři lidí při útoku zemřeli a asi 14 jich bylo zraněno,” konstatovala Severoatlantická aliance v prohlášení. Původně se uváděli tři mrtví a třináct zraněných. Národnost obětí zatím zveřejněna nebyla.

Plukovník Jan Šulc z Generálního štábu Armády České ale řekl Českému rozhlasu, že čeští vojáci mezi oběťmi nejsou.

K útoku se přihlásilo radikální hnutí Tálibán. Na základu útočilo během let opakovaně.

Reportér Al-Džazíry sdělil, co mu k útoku řekl místní policista. Podle něj musel mít útočník oprávnění ke vstupu a důvěru ostrahy.

Bagrám je největší americkou základnou v Afghánistánu, kde působí nejvíce amerických vojáků. Nachází se nedaleko metropole Kábulu v provincii Parván v centrální části Afghánistánu. Jeho vnější ostrahu pomáhá zajišťovat 168 českých vojáků.

Atentát potvrzuje, jak se v Afghánistánu v posledních dvou letech zhoršila bezpečnostní situace.

Ve čtvrtek se stal terčem útoku ozbrojenců z řad Tálibánu německý konzulát v severoafghánském městě Mazáre Šaríf. Při atentátu zahynulo nejméně šest lidí a přes 120 utrpělo zranění. Němečtí zaměstnanci konzulátu vyvázli bez újmy. [celá zpráva]

Táliban uvedl, že útok v Mazáre Šarífu byl odvetou za nálet NATO z 3. listopadu na pozice vzbouřenců u Kunduzu. Podle OSN při této akci zahynulo 32 afghánských civilistů, včetně mnoha žen a dětí, a dalších 19 utrpělo zranění. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků