Hlavní obsah
Sestra jihokorejského vůdce Kim Čo-jong Foto: Profimedia.cz

Upadá v nemilost? Kimovu sestru nezvolili do politbyra

Kim Čo-jong, sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, nebyla na nedělním sjezdu zahrnuta mezi členy politbyra vládnoucí Korejské strany práce, uvedla severokorejská agentura KCNA. Ihned se tak objevily spekulace o tom, že diktátorova sestra upadla v nemilost, uvedl deník Daily Mail.

Sestra jihokorejského vůdce Kim Čo-jong Foto: Profimedia.cz
Upadá v nemilost? Kimovu sestru nezvolili do politbyra

Vliv Kim Čo-jong totiž poslední roky spíš stoupal. V srpnu 2020 jí dokonce bratr předal odpovědnost za vztahy se Spojenými státy a Jižní Koreou, tedy dvěma úhlavními nepřáteli z vojenského hlediska. Stala se tak de facto druhou nejmocnější osobou KLDR, hned po svém bratrovi.

O tři roky dříve se navíc stala teprve druhou ženou v čele politbyra. „Na nějaké závěry je nyní brzy, stále je členkou ústředního výboru a je možné, že zaujímá další důležité posty,“ uvedl profesor Lim Eul-čchul z jihokorejské Kjungnamské univerzity, který se zabývá situací v Severní Koreji.

Podle experta Michaela Maddena ze Stimsonova centra ve Washingtonu si Kim Čo-jong užívá nejvyššího stupně vlivu na severokorejskou politiku nezávisle na tom, jestli je členkou politbyra. „Možná jsme si zvykli více Kimovu sestru vídat na veřejnosti, ale její kariéra se odehrává v pozadí, a ne někde na veřejných projevech,“ uvedl.

Kim Čong-un se naopak stal na sjezdu Korejské strany práce jejím generálním tajemníkem. Tento krok jen upevnil jeho moc, funkce byla kvůli tomu nově zřízena.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků