Hlavní obsah
Samozvaný popravčí Islámského státu, jehož média identifikovala jako Londýňana kuvajtského původu Mohammeda Emwaziho. Foto: SITE Intel Group/Handout, Reuters

Tanzanie: Džihádistu Johna jsme vyhostili, protože přiletěl totálně namol

Tanzanský ministr vnitra se ohradil proti tvrzení Brita Mohammeda Emwaziho, podle něhož s ním Tanzanie zacházela svévolně při příletu do Dáresalámu v roce 2009. Emwazi je považován za maskovaného člena radikální skupiny Islámský stát (IS) zachyceného na videích při vraždění západních rukojmích.

Samozvaný popravčí Islámského státu, jehož média identifikovala jako Londýňana kuvajtského původu Mohammeda Emwaziho. Foto: SITE Intel Group/Handout, Reuters
Tanzanie: Džihádistu Johna jsme vyhostili, protože přiletěl totálně namol

Minulý týden byla v Británii zveřejněna šest let stará nahrávka, na níž si Emwazi, známý také jako Džihádista John, stěžoval, že byl z Tanzanie po příletu deportován na příkaz britské tajné služby. Tanzanský ministr vnitra Mathias Chikawe ale o víkendu řekl, že pravým důvodem vyhoštění Emwaziho a jeho dvou společníků byla silná opilost.

Podle zpráv z Tanzanie trojice pila alkohol po celý desetihodinový let a na letišti v Dáresalámu vystoupila totálně opilá.

"Uráželi imigrační úředníky a ostatní. Nedokázali odpovědět na otázku, proč přijeli do Tanzanie," řekl ministr. Tanzanie prý neměla žádné pokyny, aby muže zatkla. Všichni tři byli vsazeni na noc do policejních cel, aby vystřízlivěli, a pak posazeni do nejbližšího letadla od Amsterodamu. Emwazi na nahrávce tvrdí, že tam ho vyslýchal agent britské tajné služby MI5. [celá zpráva]

Jste nuly a neřádi, křičel Emwazi

Tanzanie zápis z incidentu na letišti zveřejnila. Kromě Emwaziho se týkal Brita Allyho Adoruse a Němce Marcela Schrödela. Adorus je nyní vězněn v Etiopii za terorismus, Schrödel je údajně znám německé tajné službě.

"Vydejte mi povolení ke vstupu do téhle země. Jste nuly a neřádi," křičel Emwazi na úředníky na letišti.

Imigrační komisař Abdullah Khamis Abdullah řekl stanici BBC, že si na Brita stěžovali už pasažéři v letadle. "Nikdo nám nedal příkaz, abychom ho zastavili," řekl Abdullah. Chikawe řekl, že úředníky na trojici jako na potížisty upozornil kapitán letadla.

Emwazi líčil, jak ho ohrožovali

Emwazi ale popsal zážitek nevládnímu sdružení Cage tak, že urážky, které zažil v Tanzanii, zcela změnily jeho život. Ohrožovali ho prý zbraní a řekli mu, aby se zeptal britských úřadů, proč byl zadržen.

Tanzanský úředník prohlásil, že cizinců se zásadně nikdo nedotýká a neubližuje jim. "Emwaziho nikdo nemučil," dodal.

Nejsem žádný extremista, tvrdil Džihádista John na nahrávce

Video: Novinky/Reuters

Emwazi tvrdil, že jel na safari, avšak Britové se domnívají, že se chtěl zřejmě přes Keňu dostat do Somálska a připojit se k islamistům ze skupiny Šabáb. IS, k níž se nyní hlásí, obsadil část Sýrie a Iráku a chce je spravovat podle svého výkladu islámu. Kromě jiného k němu patří striktní zákaz pití alkoholu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků